Zábojník bol prekvapený. "Z akého zdroja máte túto informáciu?" opýtal sa. Hovorí, že zatiaľ ponuku nedostal a ak "dostanem, uvidím". Podľa neho je to otázka podmienok a ďalších konzultácií.
Zábojník bol za Mečiarovej vlády šéfom Úradu na ochranu ústavných činiteľov. Po odchode z úradu sa v médiách objavoval ako bezpečnostný analytik. V súčasnosti pracuje v spoločnosti Geoconsult.
Funkcia námestníka SIS je dlhodobo neobsadená. Po vymenovaní nominanta Smeru Jozefa Magalu za šéfa SIS sa koalícia dohodla, že na pozície námestníkov si nominuje svojich ľudí HZDS a SNS.
Slotovi národniari s odstupom času prestali javiť o túto funkciu záujem. HZDS prišlo s Igorom Urbanom. Ten za Lexovej SIS šéfoval parlamentnému výboru, ktorý tajnú službu kontroloval.
Magala však Urbana odmietol ešte cez leto a odvtedy sa ťahá aj problém s funkciou námestníka. "SIS nemá podporu HZDS a ja neverím cestám, ktorými by sa mala táto služba uberať," hovoril ešte v auguste Mečiar. Posun nastal zhruba pred dvomi týždňami, keď sa opäť zintenzívnili rozhovory o tejto téme.
Zábojník na otázku, čo hovorí na to, že je funkcia námestníka stále neobsadená, odvetil, že pravdepodobne chýbal správny kandidát. Podľa Zábojníka je vecou riaditeľa tajnej služby, s kým bude spolupracovať. Podotkol, že oficiálne sa nikdy na verejnosti nehovorilo o tom, kto je námestník SIS. Jedinou osobou, ktorá verejne vystupuje a nemá krycie meno, je práve riaditeľ SIS. "Operovať s menami preto nepovažujem za vhodné a ani za potrebné," dodal Zábojník.
Meno Juraja Zábojníka sa v posledných mesiacoch objavilo v médiách viackrát. Uvažovalo sa o ňom na post riaditeľa Národného bezpečnostného úradu a tiež, že by sa opäť vrátil šéfovať Úradu na ochranu ústavných činiteľov po vymenovaní Jána Packu za policajného prezidenta.
Igor stupňan