K. K. Bagala, člen L.C.A., Levice 2006
Po obsahovej i estetickej stránke mimoriadne originálna knižka zložená zo scenárov nepoužitých a vystrihnutých scén kultovej série detektívnych filmov Ronyho Escherwooda. Texty vychádzajú aj so zasväteným predhovorom filmového teoretika Martina Ciela a komentármi autorov. Čitateľa čaká dej plný absurdného humoru, šperkovaný ilustráciami Erika Šilleho.
Vladimír Segeš a kol.: Kniha kráľov. Panovníci v dejinách Slovenska a Slovákov
Slovenské pedagogické nakladateľstvo, Bratislava 2006
Kolektív autorov pripravil portréty vyše 60 panovníkov, ktorí vládli na našom území alebo nad naším územím. Kniha sa začína kvádskym náčelníkom Vanniom a končí posledným rakúskym cisárom a zároveň posledným uhorským kráľom Karolom IV. Čitateľ v publikácii nájde biografické údaje, ktoré odrážajú najnovšie výsledky historického bádania. Určite ho zaujme pútavé a živé rozprávanie o panovníkoch.
Erlend Loe: Doppler
Ikar, Bratislava 2006, preklad Jozef Zelizňák
Otec dvoch detí raz v lese spadne z bicykla a zrazu zacíti pokoj a harmóniu. Už ho neotravujú nekonečné detské pesničky zo synových rozprávok, myšlienky na novú kúpeľňu. Rozhodne sa odsťahovať do lesa, kúsok od Osla. Postaví si stan, zabije losiu samicu a jej mláďa prijme ako svojho adoptívneho syna. Snaží sa žiť život lovca a zberača, kým nepochopí, že je závislý od pravidelného prísunu nízkotučného mlieka a čokolády.
Winston S. Churchill: Vek revolúcií
Vydavateľstvo Európa, Bratislava 2006
„Predkladám túto knihu v nádeji, že úvahy o utrpení a strastiach našich predkov pomôžu posilniť nielen po anglicky hovoriace národy dneška, ale zohrajú čo i len malú úlohu pri zjednocovaní sveta.“ Tretí zväzok monumentálnej historiografickej práce jedného z najvýznamnejších politikov, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, mapuje obdobie vlády Viliama Oranžského, boje za nezávislosť Spojených štátov, vojnu s Napoleonom až po víťaznú bitku pri Waterloo.
Ivan Stodola: Súborné dramatické dielo I. a II.
Divadelný ústav, Bratislava 2006
V nadväznosti na projekt súborného dramatického diela Júliusa Barča-Ivana, ktorý sa stretol s veľkým ohlasom nielen u odbornej verejnosti, pripravil Divadelný ústav v redakcii Jána Sládečka súborné vydanie z dramatickej tvorby Ivana Stodolu. Zväzky obsahujú Stodolovu dramatickú tvorbu doplnenú výberom z najzaujímavejších rozhovorov autora počas jeho päťdesiatročnej tvorivej činnosti. Obidva zväzky sú doplnené fotografiami z inscenácií Stodolových hier a tiež zo súkromia autora.
Michal Gáfrik: Básnik Janko Jesenský
Slovenský spisovateľ, Bratislava 2006
Michal Gáfrik je jedným z najvýznamnejších slovenských literárnych vedcov, ktorý sa od začiatku svojho výskumu venoval poézii a próze slovenskej moderny. Jesenského poéziou sa začal zaoberať už dávnejšie v štúdii Jesenského básnické juvenílie (l960) a bibliografických poznámkach k Spisom Janka Jesenského. Monografia je dôkladnou literárnoteoretickou analýzou jeho básnického diela, ktoré autor skúma v širokom dobovom kontexte domácej i v korelácii svetovej poézie a literatúry.
Ján Čomaj: Čakanie na koniec
Albert Marenčin Vydavateľstvo PT, Bratislava 2006
Vo svojej novej zbierke reportáží sa Ján Čomaj sústreďuje na problém klasického zločinu a trestu na pozadí prípadov, ktoré vyvolali najväčší ohlas po novembri 1989. Autor využíva rozličné formy rozprávania, strieda uhly pohľadu a dokladá ich úryvkami zo súdnych spisov a odborných expertíz.
Pavel Kosatík: Ústně více - Šestatřicátníci (román faktu)
Host, Brno 2006
V prvej polovici 50. rokov sa z priateľstva dvoch vtedy začínajúcich básnikov Jiřího Paukerta-Kuběnu a Václava Havla zrodila literárna skupina Šestatřicátníci (nazvaná podľa roku narodenia väčšiny jej členov). Skupina združovala mužov a ženy, ktorí verili vo svoj literárny talent a zároveň nemali v úmysle spolupracovať svojím písaním s režimom. Po 60. rokoch odišli buď do vnútorného, alebo zahraničného exilu, aby sa v 90. rokoch ukázala podivuhodná vec: v podstate všetci členovia skupiny (okrem spomínaných Josef Topol, Pavel Švanda, Věra Linhartová, Viola Fischerová, Alena Wagnerová a ďalší) potvrdili, že i v najťažších časoch tvorivý princíp v človeku v konečnom dôsledku môže zvíťaziť nad tlakmi okolia.
Alessandro Baricco: Hodváb
Vydavateľstvo Slovart, preklad Miroslava Vallová
Hodváb je poetický príbeh o nenaplnenej láske. Dej sa odohráva vo Francúzsku a exotickom Japonsku devätnásteho storočia. Hrdina Hervé Joncour sa živí neobyčajným remeslom – pre potreby pestovateľov prenáša z ďalekých krajín do Francúzska larvy hodvábnika. Pri jednej z ciest do neznámych končín Japonska zažije očarenie, ktoré ho poznamená na celý život... Kniha bola preložená do vyše tridsiatich jazykov, do filmovej podoby ju pretvoril režisér John Madden.
Nancy Geary: Dom nad oceánom
Slovenský spisovateľ, Bratislava 2006
Grace Alcottová po celý svoj život kráčala chodníkom, ktorý jej vymedzila prísna anglikánska výchova a aristokratický pôvod. Ako dokonalá manželka muža z prominentnej rodiny a obyvateľka prepychového domu na nádhernom morskom pobreží je prototypom ženskej cnosti v spoločenských kruhoch s modrou krvou. Pod vonkajšou pozlátkou však vrú mnohé krivdy: tragická smrť prvorodeného dieťaťa, citová odcudzenosť dvoch synov, strata vlastnej identity ako dôsledok ústupkov autokratickému manželovi.
Autor: ba