Prizvaný generálny riaditeľ najväčšej káblovky UPC Václav Bartoň pred poslancami zoširoka obhajoval pozíciu nadnárodného operátora, ktorý investoval na Slovensku 70 miliónov dolárov. Precedensom je podľa neho regulačné opatrenie na ceny kábloviek, ktoré od roku 1999 uplatňovalo ministerstvo financií a v posledných dňoch aj Telekomunikačný úrad SR.
Podľa Bartoňa týmto dáva Slovensko investorom do sveta zlý signál a zo zahraničia už vraj prichádzajú aj otázky, či sa tu náhodou neznárodňuje.
Predseda Telekomunikačného úradu SR Milan Luknár: „My si uvedomujeme nepriaznivý signál, ktorý sme dali pondelkovým rozhodnutím o regulácii cien UPC, ale je to dočasné. Audítorskú správu UPC sme dostali až 3. 1. 2001, teda až keď spoločnosť oznámila klientom úpravu platieb. Na ekonomický rozbor jej nákladov teraz potrebujeme čas.“ Bartoň sa bránil, že korekciu cien avizovali dávnejšie, lebo napríklad najmenší balík programov predávajú za tretinovú cenu. Napriek všetkému sa však UPC chce podriadiť slovenským zákonom. „Zo Slovenska neodchádzame,“ zdôraznil.
Na jeho slová v diskusii reagoval poslanec Ivan Hudec: „Ja by som sa potešil, keby ste odišli a keby prišla serióznejšia spoločnosť. Kamuflujete, zneužívate a vaše zmluvy s akcionármi odporujú Občianskemu zákonníku. Dobre viete, prečo dobudovávate monopol. Ale strpte potom aj záležitosti, ktoré musí strpieť každý monopol.“
Šéf Telekomunikačného úradu SR sa dotkol aj neuralgického bodu – perspektívneho poskytovania telekomunikačných služieb. Od roku 2003 bude totiž môcť poskytovať hlasové služby cez káble ktorýkoľvek na to vybavený operátor. Napríklad aj UPC. „Musíme preveriť, či má UPC v platbách skutočne len položky týkajúce sa káblovej televízie, tie môžeme akceptovať, ale nie akékoľvek iné náklady, ktoré súvisia s prípravou na budúce poskytovanie telekomunikačných služieb.“
TÁŇA RUNDESOVÁ