rom Mahmúdom Abbásom. V praxi to znamená, že Izrael stiahol svojich vojakov za hranice pásma a palestínske skupiny sľúbili, že prestanú odpaľovať rakety Kassam na izraelské mestá. Z dlhodobého hľadiska mierne vzrástli šance, že prímerie bude predohrou k obnoveniu rozhovorov o izraelsko-palestínskych vzťahoch. Tie sa zastavili v januári, keď palestínske parlamentné voľby vyhralo teroristické hnutie Hamas.
Včera to vyzeralo tak, že prímerie sa rozbieha len s istým váhaním. Pár hodín po tom, čo malo vstúpiť do platnosti, ešte na izraelský Sderot dopadali rakety Kassam. K útokom sa prihlásili dve hlavné palestínske teroristické skupiny Hamas a Islámsky džihád. Porušenie prímeria odôvodnili tým, že v pásme Gazy ešte zostalo niekoľko izraelských vojakov aj tým, že nie všetci ich bojovníci o ňom vedeli.
Izraelská vláda vyhlásila, že sa zatiaľ zdrží odvetných opatrení, ale ak útoky neprestanú, bude ich považovať za vážne porušenie prímeria a ani chvíľu nezaváha s „tvrdou odvetou.“ Nemenovaný izraelský bezpečnostný zdroj denníku Haarec povedal, že v Jeruzaleme vyčkávajú, či raketové útoky na Sderot boli ojedinelými incidentmi alebo ide o vážne ignorovanie dohôd. Od toho bude závisieť ďaľší izraelský postup.
Prímerie prišlo po piatich mesiacoch pre obe strany vyčerpávajúcej izraelskej kampane v pásme Gazy. Izraelčania sa do pásma vrátili necelý rok po tom, čo ho opustili. Prioritným cieľom ich operácií bolo oslobodenie vojaka Gilada Šalita, ktorého z hraníc s Izraelom uniesli tri palestínske frakcie. Neskôr Izraelčania začali útočiť aj na miesta, odkiaľ militanti odpaľujú rakety Kassam. Ani po týždňoch sa však Izraelu nepodarilo oslobodiť svojho vojaka, ani zastaviť raketové útoky.
Vojenské akcie Izraela si vyžiadali takmer 300 obetí. Boli medzi nimi členovia teroristických hnutí aj civilisti. S veľkou medzinárodnou kritikou sa stretol aj útok na tábor Bejt Chanún, pri ktorom izraelská armáda omylom zabila 19 žien a detí z jednej rodiny.
Ak bude prímerie fungovať, môže podľa tunajších analytikov pomôcť politickým špičkám na oboch stranách konfliktu.
Uvoľnenie napätia by mohlo urýchliť vytvorenie palestínskej vlády národnej jednoty aj zmierniť kritiku izraelského premiéra Ehuda Olmerta za neschopnosť zastaviť ostreľovanie židovského štátu. V prípade, že prímerie nevydrží, očakáva sa vystupňovanie izraelských akcií v pásme Gazy.
Autor: Tel Aviv