ervatívnej Strany šťastia. Pápež sa podľa nich dostatočne neospravedlnil za svoje kontroverzné výroky o islame.
Demonštranti, ktorých účasť sa pôvodne odhadovala na státisíce, prišli do centra hlavného mesta s tureckými vlajkami a transparentmi a vykrikovali protipápežské heslá. Priebeh demonštrácie kontrolovalo asi 4000 policajtov a vrtuľníky. Turecký premiér Recep Erdogan sa od protestnej akcie dištancoval.
Benedikta XVI. pred jeho návštevou Turecka varoval aj turecký atentátnik Ali Agca, ktorý v minulosti zaútočil na pápeža Jána Pavla II. Pred pár dňami požiadal turecké úrady, aby ho prepustili na slobodu, pretože sa musí stretnúť s novým pápežom. Napriek nevyhoveniu jeho požiadavke Agca pápeža varoval, že jeho život bude počas cesty do Turecka vážne ohrozený.
Obavy o pápežovu bezpečnosť narástli potom, ako v septembri počas návštevy Nemecka spojil vo svojom prejave islam s násilím. Výsledkom bola vlna hnevu, ktorá zachvátila islamské krajiny.
O bezpečnosť pápeža sa bude starať viac policajtov ako pri návšteve amerického prezidenta Georgea Busha počas summitu NATO v roku 2004. V rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera to povedal turecký minister zahraničia Abdullah Gül.
„Použijeme bez výnimky všetky naše bezpečnostné zložky“.
V Istanbule bude počas pápežovej návštevy zmobilizovaných asi 12-tisíc policajtov, niektoré časti mesta budú uzatvorené. Návšteva pápeža v Turecku, ktorá sa uskutoční od utorka do piatku, bude prvou cestou Benedikta XVI. do moslimskej krajiny. Pápež sa chystá navštíviť aj Modrú mešitu, najvýznamnejší moslimský chrám v krajine. Chce tým prejaviť rešpekt voči islamu.