Ústav politických vied SAV získal pred pár rokmi grant na výskum zameraný na otázku verejnoprávnosti médií. Kým som sa dostal pred pár týždňami - po niekoľkých mesiacoch od prvej žiadosti - k výsledkom tohto výskumu, financovaného z verejných zdrojov, musel som napísať päť e-mailov a dva doporučené listy.
Po oboznámení sa s výslednou výskumnou správou nie som v "skúmanej" oblasti o nič múdrejší, ako som bol pred prečítaním záverečnej "výskumnej správy". Sľubovaný prínos ambiciózneho výskumu zostal nenaplnený. V podstate sa zbytočne vyhodili státisíce korún na údajne tisíce odpracovaných výskumných hodín.
Hmatateľným publikovaným výsledkom výskumu je prieskum verejnej mienky zrealizovaný Slovenským rozhlasom (ktorý rozhlas robil tak či tak pravidelne) a "dešifrovanie korporačnej identity SRo". Vyšla aj monografia vedúceho výskumu v maďarčine, ale o jej jasnej súvislosti s výskumnou témou sa dá úspešne pochybovať. Dva publikované články zaradené do záverečnej správy tvorili výstup (aj) z iného výskumu, financovaného zahraničnými grantmi. Ďalšie dva publikované príspevky možno označil prívlastkom "vedecké" len so skutočne veľkou dávkou tolerancie.
Žiaden zborník štúdií, ktorý bol podľa jedného textu "odovzdaný do tlače" už v roku 2004, podľa iného textu sa len "pripravoval do tlače", doteraz nevyšiel. Nenašiel sa ani len rukopis tohto zborníka.
Monografia jednej spoluatorky výskumu, okrajovo súvisiaca s témou výskumu a už v roku 2004 "pripravovaná do tlače", možno vyjde tento rok. Celkovo bolo publikovaných len päť z ôsmich textov, označených ako publikované alebo odovzdané do tlače v roku 2004. A z týchto piatich textov len jeden článok, možno dva, priamo súviseli s hlavnou témou výskumu a spĺňali aké-také vedecké kritériá. To je mimoriadne slabý výsledok dvojročného výskumu celého tímu ľudí.
Aj tieto fakty vysvetľujú, prečo je úroveň poznania médií na Slovensku taká nízka.
Autor: ANDREJ ŠKOLKAY, analytik médií