BRATISLAVA, KOŠICE - Predstavitelia opozície si myslia, že sporné personálne nominácie vládnej koalície by mali byť témou širšej diskusie na pôde parlamentu. Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš hovorí, že najmä zástupcovia štátu v Transpetrole ohrozujú národnoštátne záujmy Slovenska.
Mikloš povedal, že problémom nie je len nominácia Júliusa Rezeša do tejto spoločnosti. Upozornil tiež na informácie, ktoré priniesol server aktuálne.sk o prepojení zástupcov štátu v Transpetrole na Rusko a organizovaný zločin. Poukázal aj na "podliezavú a kolenačkovú politiku" ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka a prezidenta Ivana Gašparoviča počas ich nedávnej návštevy Ruska.
"Tieto širšie súvislosti, pozadie ľudí, ktorí tam sú (v Transpetrole), zároveň spôsob, akým sa v Rusku uskutočňuje politika, akú úlohu hrá energetika vrátane Gazpromu v politike prezidenta Ruska, vytvárajú riziko ohrozenia aj národnoštátnych záujmov Slovenskej republiky," povedal včera Mikloš v relácii Politika.sk v televízii JOJ.
Podpredseda Smeru Marek Maďarič Miklošovi povedal, že ide o "konštrukcie a nezmysly" a že kolenačkovú politiku robila bývalá Dzurindova vláda. Maďarič tiež povedal, že nominácie koalície nemajú vplyv na smerovanie Transpetrolu, ale katastrofálna privatizácia, ktorú pripravil Mikloš.
Mikloš argumentoval, že dôkazom o podivných prepojeniach sú výpisy z obchodného registra. V predstavenstve Transpetrolu je napríklad Sergej Zápotocký. Jeho brat Alexander bol v rokoch 1995 až 2002 vo firme Fakon, kde bol aj súčasný šéf parlamentu Pavol Paška zo Smeru. "Meno je spájané s organizovaným zločinom," povedal Mikloš.
Rovnako aj ďalší nový člen Transpetrolu Dušan Mach je v súčasnosti šéfom dozornej rady Fakonu. Vladimír Balaník, člen predstavenstva Transpetrolu, bol zasa blízkym spolupracovníkom šéfa Harvardských fondov na Slovensku a údajne jedného zo sponzorov Smeru Juraja Širokého.
Hovorca šéfa parlamentu Jozef Plško k výrokom Mikloša povedal, že Pavol Paška bude na "nehorázne klamstvá" reagovať trestným oznámením a civilnou žalobou. "Ivan Mikloš namiesto toho, aby chodil popri múroch za miliardové škody, ktoré napáchal, obviňuje iných z nezmyslov," povedal Plško.
Premiér Fico včera v Košiciach na otázku, či nepovažuje ľudí ako Zápotocký, Mach a Balaník za problematických, odpovedal: "Neviem, prečo by mali byť tieto osoby problematické. Ja som sa na ne pýtal. Sú to ľudia, ktorí majú za sebou určité skúsenosti z manažérskej práce. Ja som sa nestretol s ničím, čo by ich diskvalifikovalo z pohľadu morálky, etiky alebo kvalifikácie."
Fico sa má v priebehu tohto týždňa stretnúť s predstaviteľmi Fondu národného majetku a znovu sa chce "pozrieť na niektoré nominácie". Ako povedal, bude trvať na tom, aby do funkcií v Transpetrole neboli nominovaní ľudia, ktorými by si vládna koalícia "strieľala góly do vlastnej brány". Premiér však odmieta povedať, kto mu okrem Rezeša prekáža, hoci aj jeho nomináciu rešpektoval po vysvetlení šéfa HZDS Vladimíra Mečiara, že hnutie preberá za Rezeša politickú zodpovednosť.
"Pán Rezeš bol vo VSŽ, bol v kindermanažmente, ale dúfam, že nie je spájaný so žiadnou mafiou ani kriminálnymi činmi," povedal včera podpredseda HZDS Milan Urbáni. Ak sú pri niektorých ľuďoch podľa Urbániho podozrenia, treba začať konať.
Pred decembrovou schôdzou parlamentu sa zídu predstavitelia opozície a budú hovoriť aj o probléme nominácií. Šéf SMK Béla Bugár povedal, že ak sa opozícia dohodne na spoločnom postupe, je otázkou, akú taktiku zvolí, pretože vládna väčšina môže tento bod z programu "odstreliť". Ďalšou možnosťou je aj odvolanie ministra hospodárstva Jahnátka, "na tom sa však musíme dohodnúť".
Podpredseda KDH Július Brocka povedal, že na "provokáciu" koalície okolo Transpetrolu musí byť primeraná reakcia opozície. Podľa neho by opozícia mala minimálne iniciovať debatu v parlamente. Ak by to však vládne strany odmietli, alternatívou je aj zvolanie mimoriadnej schôdze.
Autor: IGOR STUPŇANMIKULÁŠ JESENSKÝ