Čo dnes stojí zdravie bez čakania? Aj tisíce

Človek sa musí o svoje zdravie starať. To počujeme zo všetkých strán. Lekári neustále búšia do ľudí, aby chodili pravidelne na preventívne lekárske prehliadky, apelujú, aby boli zodpovední k svojmu zdraviu. Lenže kto má na to čas?


Až polovica obyvateľov Slovenska nemá zubára, teda o zuby sa nestará. Keby sme si museli všetko platiť sami, vyšli by nás pekné zuby ročne na asi 800 korún. Nestojí to za to? FOTO SME - JÁN KROŠLÁK



„Ak sa vyberiem k lekárovi, a nie je to nejaká banálna angína či viróza, musím si vybrať dovolenku. Vždy je to na dlhé lakte. Praktický lekár ma pošle k odborníkovi, ten na röntgen, EKG, ultrazvuk. Sú to hodiny a hodiny, niekedy dni a mesiace,“ hovorí televízna dramaturgička Soňa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Dokonca aj keď mám v ruke časenku, vôbec to neznamená, že v čakárni netvrdnem minimálne trištvrte hodinu. Často to v polovici vyšetrení vzdávam a nedoliečim sa,“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Pri pravidelných prehliadkach je väčšia pravdepodobnosť, že na určité ochorenie sa príde skôr, ako sa rozvinie. Poisťovne hradia kompletné preventívne vyšetrenia raz za dva roky.

Pacienti, ktorí nechcú čakať, si musia zaplatiť

Liečebný poriadok určuje, aký zdravotný výkon má každý občan za svoje dane právo dostať. Nestojí nás vlastne nič – len čas, nervy, prípadne pár dní dovolenky.

Pacienti, ktorí nechcú strácať čas v preplnených čakárňach ambulancií, si môžu dohodnúť návštevu u lekára na minútu presne, avšak v slovenských podmienkach zatiaľ len v súkromných zariadeniach. A za tento luxus si musia poriadne zaplatiť.

Na Slovensku existujú dnes už stovky súkromných zdravotníckych zariadení, ktoré zohľadňujú, že pacient – u nich klient – nechce čakať. Za vyšetrenie, na ktoré sa objednáva telefonicky alebo osobne, platia klienti v hotovosti. Súkromné centrá poskytujú aj nadštandardné služby, často aj na nadštandardných prístrojoch, ktoré v poliklinikách nemajú. Dokážu za krátky čas pod jednou strechou vyšetriť pacienta – od hlavy po päty – a vypracovať mu na mieru individuálny plán starostlivosti o zdravie.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto služby využívajú okrem jednotlivcov najmä banky a väčšie solventné firmy, ktoré svojim zamestnancom plne platia špeciálne preventívne prehliadky a vyšetrenia v súkromných diagnostických zariadeniach.

Koľko stoja preventívne prehliadky bez čakania

Bežná prehliadka u gynekológa vyjde bez čakania od 500 korún viac, v stokorunáčkach sa pohybujú aj ostatné všeobecné preventívne vyšetrenia.

Dôkladnejšie a nadštandardné vyšetrenia na špecializovaných prístrojoch stoja tisíce, aj desaťtisíce korún. Medzi ne patria vyšetrenia gynekologické, kardiologické, interné, gastroenterologické, endokrinologické, angiologické, zubné, neurogické, ORL, urologické, otopedické, röntgenologické, mamografické, denzitometrické, ktoré zmeria úbytok kostnej hmoty a niektoré ďalšie vyšetrenia, na ktoré sa čaká v štátnych zariadeniach niekoľko mesiacov aj rok.

SkryťVypnúť reklamu

Kam ísť, keď vás bolí celé telo?

Bolesti chrbta nie sú epidémiou, to je všeľudský problém. Niet toho, kto by ich nemal. Pri niektorých zdravotných problémoch masáže predpisujú lekári. Takúto terapiu vo vybranom zdravotníckom zariadení prepláca sčasti zdravotná poisťovňa. Čakacie lehoty však často bývajú neúmerne dlhé, aj od troch mesiacov vyššie, a tak sa utiekame, kde môžeme. Hanbliví úzkostliví ľudia dajú často prednosť utišujúcej tabletke pred masážou. Väčšinou najlepšou voľbou sú rôzne masážne salóny a rehabilitačné zariadenia, kde za všetko treba, samozrejme, platiť.

Koľko nás to vyjde bez čakania?

Ceny v rozličných salónoch a u rôznych masérov sú veľmi rôzne, klasická hodinová masáž chrbtice vás väčšinou vyjde na 250 až 350 korún, špeciálne reflexné, detoxikačné, segmentálne či lymfodrenážne masáže sa pohybujú v cenách nad 300 korún.

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí maséri majú cenník od minúty, podľa toho či vám masírujú iba vybranú časť tela. Masáž hrudníka sa môže robiť výhradne mužom.

Polovica Slovákov nemá svojho zubára

Piloti a kozmonauti sa musia do zubárskeho kresla posadiť dokonca každé dva mesiace, pretože aj ten najmenší kaz by im mohol pri preťažení a zmene barometrického tlaku spôsobiť bolesť.

Znie to neuveriteľne, ale až 50 percent slovenskej populácie nie je registrovaných u zubného lekára. To znamená, že k zubnému lekárovi prídu len v prípade, že ich rozbolí zub alebo dva tri zuby vedľa seba. Vtedy sa aj skúsený stomatológ ťažko okamžite zorientuje. Aj špičkovému zubnému lekárovi sa môže stať, že vám vytrhne iný zub. Keď príde pacient za stomatológom po troch či piatich rokoch, stráca s ním kontakt a so starostlivosťou o chrup možno začať od začiatku.

SkryťVypnúť reklamu

„Málokomu napadne, čo všetko sa môže stať, keď sa zuby zanedbajú. Nie je to len postihnutie zubov, ale v konečnom dôsledku to má vplyv aj na kĺby, obličky, srdce, na mozgové infarkty, na predčasné pôrody, na vznik cukrovky,“ hovorí MUDr. Irena Lacková.

Koľko dáme za krásne zuby bez čakania?

Zákon o liečebnom poriadku určuje, ktorý výkon u stomatológa plne hradí zdravotná poisťovňa. Nie je ich veľa a pre krásny chrup vôbec nestačia. Patrí sem napríklad vstupné vyšetrenie pri prvej návšteve stomatológa, raz ročne preventívna prehliadka dospelého pacienta, dva razy ročne tehotnej ženy, ošetrenie zubného kazu, injekčná anestéza, RTG snímka a niektoré ďalšie úkony.

Koľko by nás stáli ročne zuby, keby sme si museli tak ako v niektorých vyspelých krajinách platiť stomatologickú starostlivosť úplne sami? Nie je to až také zlé. Pokúsili sme sa to vypočítať s lekármi, ktorí pracujú už niekoľko rokov len na priame platby od pacientov. Keby si každý platil na drevo, prvé vyšetrenie so vstupnou prehliadkou, inštruktážou, motiváciou, odstránením kameňa, povlakov plus dve plomby by ho na jeden šup stálo dvetisíc korún. Ak by predsa potreboval ešte nejakú plombu, stojí okolo 400 korún. Preventívna prehliadka, ktorá by mala byť dva razy do roka stojí po 240 korún. To je suma sumárum 800 korún ročne. Keď si pomyslíme, za aké kadejaké zbytočnosti vyhodíme peniaze, zuby nemusia byť vôbec až také drahé.

SkryťVypnúť reklamu

EVA HRDINOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 525
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 187
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 701
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 843
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 981
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 716
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 791
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 484
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu