Stretnutie zorganizovala nemecká organizácia Target, ktorá sa zaoberá ľudskými právami. V záverečnom vyhlásení vyzvali moslimskí duchovní všetkých moslimov, aby prestali ženskú obriezku praktizovať. Tvrdia, že učenie islamu zakazuje, aby sa ľudským bytostiam spôsobovala bolesť.
„Prorok Mohamed nedával svoje dcéry obrezať,“ vyhlásil na konferencii najvyšší egyptský duchovný, muftí šejk Ali Gomá. S jeho názorom sa zhoduje aj veľký muftí pri káhirskej univerzite al-Azhar Saíd Muhammad Tantáví, najvyššia autorita sunnitských moslimov na svete. Čo povedia tieto dve významné osobnosti islamu, to je všeobecne medzi moslimami považované za záväzné. V Egypte je ženská obriezka od roku 1996 zakázaná, napriek tomu sa v niektorých rodinách naďalej praktizuje.
V boji proti ženskej obriezke alebo lepšie povedané proti mrzačeniu ženských orgánov je vyhlásenie moslimských duchovných veľký krok vpred.
Aj jedna z najväčších bojovníčok proti ženskej obriezke, Somálčanka Waris Dirie tvrdí, že obriezka nemá s náboženstvom a kultúrou nič spoločné.
Obriezka sa stále praktizuje v mnohých častiach Afriky a v niektorých krajinách Ázie. Na svete je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zmrzačených 150 miliónov žien, z toho 15 percent tou najhoršou formou - odstránením klitorisu, malých a veľkých pyskov a následným zošitím vagíny.
Problém obriezky však už nie je len problémom Afriky a Ázie. Stále viac žien sa zákroku podrobuje aj v Európe a Spojených štátoch amerických. Väčšinou ide o prisťahovalkyne a ich deti. Obrezané ženy strácajú citlivosť v pohlavných orgánoch a celý život ich čakajú zdravotné problémy: chronické infekcie, poškodenie obličiek, bolestivé močenie, hromadenie krvi v maternici, komplikácie pri pôrode či neplodnosť. Niektoré dievčatá zákrok neprežijú. Vo väčšine prípadov podľahnú otrave krvi alebo vykrvácajú. Rodičia, ktorí sú zástancami obriezky, tvrdia, že pomáha zabrániť promiskuitnému správaniu ich dcér.
Autor: jah,čtk