e, dcéra ruského Juskosu. Ruské súdy pred niekoľkými mesiacmi poslali Jukos do konkurzu.
V súčasnosti je sporné, kto má vplyv na holandský Yukos - či konkurzný správca Eduard Rebgun, alebo pôvodní a Rebgunom odvolaní šéfovia holandského Yukosu Bruce Misamor a David Godfrey. Preto podľa holandského súdu môže Rebgunov zástupca v Yukose Šmelkov konať len v súčinnosti s bývalým vedením.
Nič sa nezmení
„Nomináciou nových ľudí sa v Transpetrole nič nezmení,“ myslí si energetický analytik Karol Hirman. Stále platí akcionárska a privatizačná zmluva a stanovy spoločnosti, ktoré zaručujú zahraničnému investorovi väčšinu vo vedení firmy. V predstavenstve má Yukos troch ľudí, vláda iba dvoch. „Yukos Finance vlastní v Transpetrole 49 percent akcií, má majoritu v predstavenstve a tým aj rozhodujúci vplyv na bezprostredný výkon manažmentu v spoločnosti, na finančné toky a na prijímanie zásadných rozhodnutí,“ povedal Hirman.
Do predstavenstva Transpetrolu minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek tento týždeň dosadil Sergeja Zápotockého a Vladimíra Balaníka. Obaja pôsobili vo Východoslovenských železiarňach Košice, keď ich ovládala podnikateľská skupina nebohého Alexandra Rezeša. Tá priviedla železiarne na konci 90. rokov takmer ku krachu. Rezešovci zo železiarní v roku 1998 odišli. Hutnícke jadro firmy kúpila americká spoločnosť U. S. Steel, čo ich zachránilo pred bankrotom. Balaník je blízky spolupracovník podnikateľa Juraja Širokého, o ktorom sa hovorí, že je finančným mecenášom Smeru.
V dozornej rade vymenil minister Jahnátek piatich ľudí. Spornou sa stala najmä nominácia Júliusa Rezeša, ktorý šéfoval železiarňam, keď im hrozil krach. Právomoci dozornej rady sú však značne obmedzené.
V dozornej rade je aj Dušan Mach. Má blízko k súčasnému predsedovi parlamentu zo Smeru Pavlovi Paškovi, s ktorým podnikal. Spájali ich firmy Biwater či Suisse Pharmacia. Mach pritom pôsobil vo firme Fakon, kde bol predtým aj súčasný košický župan za Smer Zdenko Trebuľa. Ten sa mimochodom nedávno pre týždenník Trend pochvalne vyjadril o Alexandrovi Rezešovi.
Bol to Mečiarov test
Rezešovou nomináciou testoval Vladimír Mečiar podľa politológa Miroslava Kusého svoju silu v koalícii. „Je to provokačný krok proti Ficovi, pri ktorom sa od premiéra dal očakávať odpor vzhľadom na jeho proklamácie o tom, že chce vládnuť čisto,“ povedal Kusý. Fico najprv Rezešovu nomináciu ostro odmietol, na koaličnej rade však Mečiarovi ustúpil. „Je to prejav toho, že Mečiar nechce hrať druhé husle.“ Pri vytváraní koalície Mečiar na čas prijal pozíciu podriadeného, ale „bolo jasné, že v takomto postavení nemieni dlho zostať“.
Podľa politológa Petra Horvátha pri výmenách prevážila politika pred odbornosťou. „Ľudia sú v stranách, lebo chcú mať z toho osoh a tie musia svojim členom niečo ponúknuť, aby ich uspokojili,“ povedal Horváth. Srategické firmy disponujú dôležitými informáciami, ku ktorým sa bežní podnikatelia nedostanú. „Pri každej politickej nominácií hrozí riziko zneužitia informácií,“ povedal Horváth. Zneužitiu sa dá ťažko zabrániť. „To by musel byť na každého nastrčený nejaký tajný agent,“ dodal.