Oleander neznáša mráz, preto ho pestujeme v nádobe a na zimu premiestnime do chráneného priestoru. Pri väčších rastlinách robíme rez už v tomto období. Priestor, v ktorom bude oleander zimovať, musí byť dostatočne chladný, aby po reze nezačal predčasne vytvárať nové výhonky. Pri nedostatku svetla rastú len tenké bledé výhonky, ktoré treba na jar odstrániť.
Lahôdky z duly majú mimoriadnu arómu aj chuť. Najznámejšie je želé, ale pripravuje sa aj šťava, likér, kompót. Plody dule sa využívajú aj ako zložka mäsitých a zeleninových jedál. Z korenín sa k nim hodí škorica, vanilka a klinčeky. Dozrievajú od septembra do novembra. Zrelosť plodov prezrádza výrazne žltá farba šupky, ktorá stratí jemné chĺpky. Ich vôňa sa plne rozvinie po dvoj- až štvortýždňovom uložení v chladnom priestore. Pri výsadbe výpestkov nezabúdame na rozličnú odolnosť tohto teplomilného druhu proti mrazu. Odrody s plodmi v tvare jablka sú menej citlivé na mráz ako odrody s hruškovitým plodom.
Rebríček, dobre známy z prírody vďaka "tanierikom" bielych kvietkov, má celý rad vyšľachtených odrôd vhodných do záhrad. Vhodné sú na hriadky s trvalkami. Kvety majú farby od bielej cez žltú po oranžovú, od jemne ružovej cez červenú až po bledofialovú. Táto nenáročná rastlina odolná proti mrazu dobre rastie i na pôdach chudobných na živiny. Vyžaduje si však slnečnú polohu a neznáša zamokrenie. Horkastá vôňa listov odpudzuje slizniaky.
K ovocnému stromu s priemerom koruny 2,5 metra aplikujeme asi 20 kg maštaľného hnoja, pri priemere 4 metre pridáme 50 kg? Hnoj zaryľujeme do pôdy v deň, keď ho rozhodíme na pozemku. Keby sme ho nezapracovali, vysychal by, strácal dusík a celkovo sa znehodnotil.
Okrasné rastliny, ktorým vyhovuje kyslá pôda, ako napríklad azalka, pieris a kamélia, potápame do zeminy premiešanej s rašelinou. Aby pôda nevyschla, pravidelne ju kontrolujeme a zalievame. O rok či dva zakorenenú rastlinu odrežeme od materského kra. Niekoľko týždňov ju necháme na mieste a až potom presadíme.
(pav) FOTO - ARCHÍV