Poškodené rastliny a hniezdo s vajíčkami medvedíka. KRESBA - AR |
Medvedík obyčajný sa vyskytuje v celej Európe. Od mája do októbra vidno na pozemkoch s jeho výskytom pásy vyzdvihnutej zeminy. Sú nad plytkými chodbičkami, ktoré vyrývajú larvy aj dospelce. Korene rastlín bývajú nahryznuté a vynesené na povrch spolu so zemou, v dôsledku čoho rastliny vädnú a schnú. Medvedík najviac škodí na priesadách a na pozemkoch v blízkosti lúk, parkov a voľnej prírody.
Dospelé jedince merajú okolo 50 milimetrov, sú sivohnedej farby, jemne ochlpené. Predné krídla majú krátke, pergamenovito zhrubnuté, zadné krídla sú blanité, dlhé, žltkastej farby a s čiernou žilnatinou. Predné nohy sú lopatovité, prispôsobené na vyrývanie podzemných chodbičiek. Mladé larvy sú belavé, podobné mravcom, staršie sa podobajú dospelcom. Krídla sa tvoria len na larvách, ktoré prekonali niekoľko zvliekaní a dosiahli primeranú veľkosť. Vajíčka sú guľaté, mierne ploské, žltkastej farby.
Medvedík obyčajný prezimuje v hlbších vrstvách pôdy. Skoro na jar začína robiť chodbičky, najčastejšie v prekyprenej pôde. V čase párenia od apríla do júla vychádza v noci na povrch a ťažkopádne preletúva na menšie vzdialenosti. Samička po oplodnení vykope špeciálnu chodbičku, ktorej bočná vetva dlhá približne 150 milimetrov smeruje nadol a končí sa guľatým hniezdom. Sem samička nakladie 200 až 300 vajíčok, z ktorých sa po jednom až dvoch týždňoch liahnu larvy. Tie sa po dvoch týždňoch rozliezajú. Pri hľadaní potravy vyrývajú v pôde chodbičky. Vývoj lariev trvá rok.
Ochranné opatrenie sa zameriavajú na mechanické potláčanie výskytu premnožených medvedíkov. V čase vegetácie treba ničiť hniezda s vajíčkami a mladými larvami. Na malých plochách možno medvedíky putujúce cez noc chytať do malých črepníkov zahĺbených do pôdy tak, že ich horný okraj sa nachádza trochu pod povrchom zeme. Susedné črepníky treba pospájať doštičkou alebo kúskom dreva slabo vtlačeným do zeme. Medvedíky narazia na prekážku, presúvajú sa pozdĺž nej a padajú do črepníkov. Odtiaľ ich treba každý deň vyberať a ničiť. Pri silnom premnožení a neúčinnosti mechanického boja možno použiť aj chemickú ochranu prípravkom Diazinon 10 G (5 gramov na štvorcový meter), ktorý sa aplikuje pred sejbou alebo pred vysádzaním, a to plošným rozhodením na povrch pôdy bez zapravenia. Prípravok sa nesmie používať v skorej zelenine a skorých zemiakoch, pretože jeho účinok trvá dva až tri mesiace.
Ing. STANISLAV BAROK