Lístie vracia pôde živiny. FOTO - IVAN HLAVENKA |
Vysávač na lístie sa u nás zatiaľ veľmi nepoužíva. Z ekologického hľadiska je to dobré, pretože toto zariadenie vysaje všetko malé, čo leží na zemi - teda aj hmyz a iné bezstavovce. Okrem toho, listy vracajú pôde živiny, preto sú príliš vzácnym prírodným materiálom na to, aby sme ich zlikvidovali.
Ani posekanie nie je u nás bežné. Jeho princíp spočíva v tom, že plochu pokrytú lístím prejdeme kosačkou, ktorá listy poseká na malé kúsky a sústredí v záchytnom vrecúšku. Listy môžeme potom nasypať napríklad k ovocným stromom či k trvalkám. Ani táto metóda však nie je k drobným živočíchom ohľaduplná.
Dobrým riešením je nechanie lístia na zemi. Lístie ochráni pôdu pred mrazom a na jar jej dáva cenné výživné látky. Okrem toho poskytuje útočište rôznym živočíchom: ježkom, žabám či hmyzu. Lístím môžeme prikryť napríklad trvalky a kry, ktoré túto pokrývku v zimných mrazoch veľmi ocenia.
Z opadaných listov môžeme urobiť aj ekologické hnojivo. Je to dobré riešenie najmä vtedy, ak máme priveľa lístia na malej ploche, alebo keď potrebujeme zlikvidovať lístie, ktoré sa rozkladá pomaly. Na spodok uložíme vrstvu vetiev, aby sa masa ľahšie prevzdušnila. Potom striedavo ukladáme suché a vlhké vrstvy (napríklad suché lístie a čerstvo pokosenú trávu), čím dosiahneme optimálny pomer dusíka a uhlíka. Na začiatku môžeme kompost prikryť prikrývkou, aby z neho vietor neodfukoval listy. Po roku až roku a pol získame vysokokvalitný humus.
Nie vždy si môžeme najekologickejší a najprirodzenejší postup, teda nechanie lístia tam, kam spadlo, dovoliť. Navlhnuté listy sú totiž šmykľavé, takže vlastníci domov sa napríklad musia starať aj o to, aby sa nehromadili na chodníkoch.
MARÍNA DÚBRAVSKÁ