BRATISLAVA – Dnes sa začína snem Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Vlani na ňom premiér Dzurinda oznámil delegátom schválenie koncepcie decentralizácie verejnej správy. Dnes síce bude môcť povedať, že vláda opätovne schválila 12 regiónov, ale radosť v hlase asi mať nebude. Podľa vyjadrení poslancov SDĽ a SOP, ktorí spolu s HZDS presadzujú model ôsmich regiónov, vládny návrh členenia Slovenska v parlamente neprejde. To, že do parlamentu vláda posunula len variant 12+12, považujú za porušenie koaličnej dohody.
Na členenie nemajú rovnaký pohľad ani poslanci v kluboch. Nejednotné sú kluby SOP – LDÚ – SZS a SDK. Dokonca aj vnútri strán počuť protirečivé názory. Podľa odborníkov územné členenie pritom nie je takou závažnou časťou reformy ako prenos právomocí a decentralizácia financií, na ktorých sa vládna koalícia ešte nedohodla.
Hoci SOP odmietnutie modelu 12+12 pôvodne vysvetľovala nepriechodnosťou kvôli požiadavkám SMK, nehodlá zmeniť stanovisko. Predseda strany Pavol Hamžík včera oznámil, že poslanci SOP nepodporia model 12+12. Podľa neho sa celý problém reformy „zvulgarizoval“ na počet VÚC. Napriek tomu tvrdí, že kabinet urobil výrazný krok k realizácii reformy: „K tomu si gratulujme.“ Hamžík kritizoval vládu za politický hazard, keď posiela do parlamentu zákon bez politickej podpory. Hamžík je členom vlády a zákon nepodporujú jeho poslanci.
Hamžík sa rozhodol hľadať podporu pre model 8+8 aj v ZMOS-e. Predseda ZMOS-u Michal Sýkora povedal, že združenie podporuje koncepciu Viktora Nižňanského (12 regiónov). Podstatné pre samosprávy vraj je, aby sa zrušili okresné úrady a klesol počet úradníkov.
Slovenské hašterenie vládnej koalície nad vládou už druhýkrát schváleným počtom VÚC zaujíma aj Európu. Veľvyslanec a vedúci delegácie Európskej komisie Walter Rochel povedal: „Veľmi pozorne sledujeme diskusiu o reforme verejnej správy a decentralizácii na Slovensku.“ (kr, tasr, sita)
Hamžíkovi slabne pamäť
Včera predseda SOP Pavol Hamžík rázne pred novinármi odmietol tvrdenie, že občianske združenia, „napríklad G3S“, sú za 12 regiónov. Redakcia SME však má k dispozícii výzvu mimovládnych organizácií s požiadavkou vytvoriť minimálne tucet regiónov. Výzvu podpísalo už vyše 160 organizácií. Podpis za G3S pod výzvou nechýba.
Pred pár týždňami Hamžík stretol v budove, v ktorej sídli SOP, demonštrujúcich zástupcov tretieho sektora, ktorí s transparentmi v rukách požadovali 12 regiónov a skutočnú reformu verejnej správy. Transparent v rukách držala aj Helena Woleková – hovorkyňa G3S. (kr)
Východniari vládne zmeny uvítali
Úpravy, ktoré vláda urobila v modeli 12 regiónov, uvítala väčšina občanov na rozhraní Šariša a Zemplína a na hornom Gemeri.
Rieka Topľa delí okres Vranov na dve časti. Je považovaná za hranicu medzi Zemplínom a Šarišom. „Keď sa objavili úvahy, že Vranov je vlastne na Zemplíne a ako taký by mal byť zaradený do zemplínskeho celku, občania s touto perspektívou spokojní neboli. Deklarovali to aj takmer 20-tisíc podpismi pod petíciou,“ hovorí Igor Pribula, prednosta Okresného úradu vo Vranove nad Topľou.
S návrhom, aby Rožňavský okres pokračoval v administratívnom spolužití s Košicami, prejavili spokojnosť i obyvatelia horného Gemera. Zástupcovia 58 obecných úradov dokazovali, že kontakty na Košice sú pre súčasnosť a budúcnosť horného Gemera perspektívnejšie.
Východoslovenskými nespokojencami sú aj obyvatelia niektorých obcí dolného Spiša, z okresu Gelnica. Mnohí argumentujú, že do navrhovaného sídla regionálnej samosprávy v Poprade bude oveľa ďalej ako do Košíc. (eb)