Je to ďalšia zlá správa pre amerického prezidenta Georgea Busha, ktorému na stole pribúdajú návrhy, ako by mala americká prítomnosti v oblasti vyzerať. Riešenie by mal prezident nájsť čo najskôr.
Dokazoval to aj včerajší deň, keď pri výbuchoch náloží v automobiloch a pri mínometných útokoch zahynulo v Bagdade najmenej 144 osôb a ďalších 236 bolo zranených. Útoky sa odohrali v 15-minútových intervaloch a boli dielom asi tridsiatich sunnitských povstalcov.
Podľa správy OSN rastie v oblasti vplyv sektárskych milícií často zamaskovaných v policajných uniformách a úplne bežné je v krajine aj mučenie.
„Stovky tiel sa objavujú na rôznych miestach v Bagdade – spútaných, so zaviazanými očami, známkami mučenia. Vraždy často nesú známky popravy,“ citovala zo správy OSN americká agentúra AP. Terčami útokov sú novinári, sudcovia, právnici, školy či náboženské menšiny.
Americký denník Washington Post a televízia Fox News Channel zverejnili časti utajovanej správy ministerstva obrany, ktorá hovorí o scenároch americkej prítomnosti v Iraku a riešení situácie. Ponúka tri základné riešenia: „Go Big (Budeme väčší)“, ktoré hovorí o zvýšení počtu vojakov. Cieľom „Go Long (Zostaneme dlhšie)“, je zotrvať a postupne vojakov posielať domov a „Go Home (Odchod domov)“. Štúdiu vypracovala komisia na čele s náčelníkom generálnych štábov Petrom Paceom.
Dokument o možných scenároch pre Biely dom a Kongres pripravuje aj nadstranícka komisia na čele s Jamesom Bakerom.
Zvýšenie počtu vojakov v Pentagone prílišnú podporu nemá. Amerika už nemá ďalších vojakov, ktorých by mohla vyslať. Veľká bezpečnostná operácia by si vyžadovala stovky tisíc mužov.
Odchod domov je tiež na stole, ale je málo pravdepodobný. Irak by skončil v nekontrolovateľnej občianskej vojne.
Správa sa preto podľa médií prikláňa ku kombinácii prvých dvoch riešení. Najprv by sa počet vojakov zvýšil zo súčasných 140-tisíc na 16- až 170-tisíc, a potom by sa v dlhodobejšom horizonte znížil počet Američanov možno na 60-tisíc.
Demokrati, ale dnes už aj časť republikánov, naliehavo volajú po zmene politiky Bieleho domu v Iraku. Od prezidenta sa už odvrátili aj jeho neokonzervatívni spojenci. Svoje alternatívy by mala za niekoľko týždňov predstaviť aj Bakerova komisia.