Fico s nomináciou Júliusa Rezeša nesúhlasil, ustúpil však Vladimírovi Mečiarovi. FOTO - ČTK |
BRATISLAVA - Premiér Robert Fico ustúpil Mečiarovmu HZDS a Július Rezeš zostal v dozornej rade Transpetrolu.
Podpredseda HZDS Milan Urbáni povedal, že Fico sa pokúšal o výmenu Rezeša, ale "povedali sme, že neustúpime a zoberieme zodpovednosť na seba". Urbáni poprel, že by presadenie Rezeša bolo výsledkom "obchodu" o vzájomnom neblokovaní si kandidátov.
Neoficiálne jeden z účastníkov rokovania SME povedal, že Vladimír Mečiar argumentoval tým, že ani on nekádruje nominantov ostatných koaličných strán. Problém je vraj v chýbajúcom mechanizme, ktorý by od začiatku "lustroval" kandidátov na rôzne funkcie.
Vysokopostavený zdroj z prostredia Smeru zase tvrdil, že Fico vopred o Rezešovi nevedel.
Počas koaličnej rady podľa našich zistení rečnil hlavne Mečiar a mal množstvo bodov, o ktorých chcel hovoriť. Aj preto sa lídri dohodli, že cez víkend na spoločnom obede v Košiciach prerokujú ešte veci, ktoré nestihli prebrať. Témou by mohli byť aj ďalšie personálne nominácie koalície, pretože debata o "Rezešovi prekryla všetko ostatné".
Premiér pred koaličnou radou hovoril o viacerých ľuďoch, ktorí mu prekážajú. Po jej skončení však povedal, že s partnermi riešil "najcitlivejší problém", teda Rezeša.
Opozičné strany považujú zotrvanie Júliusa Rezeša v dozornej rade Transpetrolu za prejav slabosti a neslobody premiéra. Okrem Rezeša v Transpetrole záujmy štátu zastupuje aj Vladimír Balaník, ktorý má blízko k Jurajovi Širokému.
Expremiér Mikuláš Dzurinda z SDKÚ včera povedal, že udalosti na koaličnej rade hodnotí ako "klientelistický barter" medzi Ficom a Mečiarom.
Podľa Dzurindu Fico je v rukách svojich mecenášov a Širokého považuje za najvýznamnejšieho z nich. "Predpokladám, že Mečiar povedal, keď Rezeš von, tak aj Široký von. A toto Fico nemohol prijať, preto urobil handel," tvrdil Dzurinda. Myslí si, že Fico nemá voľné ruky a musí poslúchať mecenášov. Nemohol si preto dovoliť proti Mečiarovi pevný postoj.
Ak by sa prijala téza, že zodpovedné je HZDS a nie premiér Fico, potom by podľa Dzurindu ani on ešte počas svojej prvej vlády nemohol presadiť odvolanie šéfa Slovenských elektrární Štefana Košovana, ktorého nominovala do funkcie SDĽ. Pripomenul aj odvolanie šéfa koaličnej ANO Pavla Ruska z funkcie ministra hospodárstva v minulom volebnom období, hoci riskoval pád vlády.
Šéf SMK Béla Bugár označil správanie Fica za podozrivé a nekorektné. "Môžeme iba hádať, čo je v pozadí týchto hier. Buď predseda vlády nevie, čo robia jeho ministri, to je tá menej pravdepodobná verzia, alebo hrá špinavú hru a testuje citlivosť verejnej mienky na politické nominácie," mieni Bugár.
Politológ Samuel Abrahám by v reakcii Fica nevidel nič prekvapujúce. Myslí si, že premiér chcel dať najavo, že nominácia Rezeša bola proti jeho vôli a potreboval sa zbaviť zodpovednosti. Podľa Abraháma však v konečnom dôsledku nesie zodpovednosť za nomináciu premiér, pretože Mečiar nie je člen vlády.
Politológ tiež povedal, že sila Mečiarovej strany rastie. Stal sa z nej "king player koalície" tým, že má moc rozbiť vládnu trojku.