Dôchodcovia i deti majú stratiť možnosť výberu súkromnej zdravotnej poisťovne. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
Deťom, dôchodcom, ženám na materskej a nezamestnaným, za ktorých platí odvody štát, chce vláda prikázať povinné poistenie v štátnych zdravotných poisťovniach - Všeobecnej zdravotnej alebo Spoločnej zdravotnej. Zdravotníci považujú tento nápad za porušenie charty práv pacientov a ústavného práva na slobodnú voľbu. Slobodná voľba poisťovne u nás funguje od roku 1994.
Návrh zatiaľ nepodporila ani jedna zdravotnícka organizácia. Súkromné zdravotné poisťovne a osem zdravotníckych organizácií požiadali v polovici novembra ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča o stretnutie, na ktorom by si vysvetlili postoje. Odpoveď z ministerstva zatiaľ nedostali.
Hovorkyňa ministra zdravotníctva Silvia Balázsiková tvrdí, že návrh má iba pracovný charakter, nemá presné kontúry, a preto je predčasné o ňom hovoriť. Povinné poistenie poistencov štátu v štátnych poisťovniach je podľa jej slov len jedna z alternatív. Ministerstvo vraj vyberie optimálny variant a očakáva pozitívnu reakciu verejnosti.
Návrh by v praxi napríklad znamenal roztrhnutie rodín, lebo deti by museli byť poistené v inej poisťovni ako ich rodičia. Celé rodiny najmä vo veľkých mestách dnes uprednostňujú práve súkromné poisťovne.
Podľa šéfa lekárskej únie špecialistov Andreja Janca by na východnom Slovensku násilné prepoistenie ekonomicky neaktívnych občanov do štátnych poisťovní znamenalo presun 60 percent poistencov zo súkromných poisťovní aj napriek tomu, že sú so svojimi poisťovňami spokojní. "Čakacie lehoty na operačné zákroky sú v súkromných poisťovniach niekoľkonásobne kratšie ako v štátnych poisťovniach. To taktiež hovorí o dobrom hospodárení v prospech poistencov," povedal Janco. Preferovanie štátneho zdravotníctva je podľa neho proti demokratickým princípom únie. So zámerom ministerstva nesúhlasí ani podpredsedníčka asociácie na ochranu práv pacientov Anna Reháková. Návrh podľa nej obmedzuje slobodnú voľbu.
Inštitút ekonomických a sociálnych štúdií (INESS) považuje zámer ministerstva za nešťastný a škodlivý pre zdravý vývoj zdravotníctva. "Predstavuje fakticky štátnu monopolizáciu trhu zdravotného poistenia a návrat do minulosti, keď na trhu pôsobila iba jedna štátna poisťovňa," uvádza sa v stanovisku inštitútu.
Zdravotná poisťovňa Apollo uviedla, že by išlo o nepochopiteľný a arogantný zásah do fungujúcej súkromnej zdravotnej poisťovne. Hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union Drahomíra Juríková pripomenula, že návrh je pripravovaný bez akejkoľvek verejnej alebo odbornej diskusie.
Návrh zaviesť povinné poistenie ľudí, za ktorých platí zdravotné odvody štát v štátnych poisťovniach, bude zrejme súčasťou nového zákona o verejnoprávnych zdravotných poisťovniach a bude hotový do konca roka. Podľa hovorkyne ministerstva Balázsikovej prejde návrh riadnym pripomienkovacím konaním.
O akých alternatívach môže ministerstvo uvažovať:
1. Povinné poistenie zamestnancov silových rezortov (polícia, vojaci, SIS, železničná polícia, zbor väzenskej a justičnej stráže) v štátnych poisťovniach - asi 51-tisíc ľudí
2. Povinné poistenie v štátnych poisťovniach pre zamestnancov silových rezortov a tiež všetkých štátnych zamestnancov - 51-tisíc + 41-tisíc, spolu asi 92-tisíc ľudí
3. Povinné poistenie zamestnancov silových rezortov, štátnych zamestnancov a poistencov štátu v štátnych poisťovniach - 51-tisíc + 41-tisíc + 3,1 milióna, spolu asi 3,19 milióna ľudí
Hlasujte na www.sme.sk
Denník SME pripravil na svojej internetovej stránke www.sme.sk anketu na tému povinného poistenia poistencov štátu. Čitatelia sa môžu vyjadriť, či s povinným poistením súhlasia, alebo nie. Výsledky zverejníme v SME.