odmietnuť, aj o následkoch odmietnutia. Súd môže predĺžiť túto lehotu len z vážnych dôvodov.
Takéto odmietavé vyhlásenie nemôže urobiť dedič, ktorý už dal svojím počíňaním najavo, že dedičstvo odmietnuť nechce. Rovnako zákonník upravuje, že odmietnutie dedeného majetku sa nedá urobiť len sčasti, prípadne len za určitých podmienok. Každý by mal tiež myslieť na to, že vyhlásenie o odmietnutí nemožno odvolať. To istí platí aj opačne, ak dedič vyhlási, že dedičstvo neodmieta.
Kedy sa môže predĺžiť
lehota dedičského konania
Komplikácie väčšinou spôsobuje, ak je účastníkom konania maloletý dedič. Často je mu potrebné určiť opatrovníka. Ten musí potom za takéhoto dediča podpísať dedičskú dohodu. Konanie sa však tým nekončí. Takúto dohodu musí totiž v osobitnom konaní schváliť súd. Až potom môže notár predložiť súdu návrh uznesenia o dedičstva. Ide o prípad, keď sa dedičské konanie predlžuje o mnoho mesiacov.
Čo ak nie je čo dediť?
Ak notár zistí, že poručiteľ nezanechal majetok, predloží súdu návrh uznesenia o zastavení dedičského konania. V prípade, že dedič zanechá nepatrný majetok, čo je obvykle do 10-tisíc korún, väčšinou ho zdedí tá osoba, ktorá sa postarala o pohreb poručiteľa.