ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME |
BRATISLAVA - Spísanie závetu nie je náročné, no napriek tomu túto možnosť využíva len málo ľudí. Podľa štatistiky vychádza, že pri prerokúvaní dedičstva sa závety vyskytujú tak v desatine prípadov, hovorí Miloslav Kováč z Notárskej komory. Výhodou závetu je nielen to, že sa naozaj splní posledná vôľa zosnulého. Je to aj spôsob, ako sa dá vyhnúť dedičským sporom.
Ľudia majú pritom mylnú predstavu, že závet musia spísať len pred notárom. Nie je to pravda, i keď ako notárska zápisnica má väčšiu právnu silu. Výhodou je aj to, že takto spísaný testament sa nestratí. Je tiež centrálne evidovaný, takže aj v prípade presťahovania poručiteľa nie je problém vyhľadať ho. Okrem toho notár vie poradiť, čo všetko by mal závet obsahovať.
Nie každý testament musí byť totiž automaticky v súlade so zákonom. Nesmie obsahovať chyby v písaní a počítaní, ktoré by ho spochybňovali. Rovnako ako právny úkon je neplatný, ak odporuje zákonu. Napríklad, ak by išlo o spoločný závet manželov. "Podmienkou platnosti každého právneho úkonu, teda aj závetu je, aby bol urobený slobodne, vážne a zrozumiteľne," povedal Kováč.
Závet si môže spísať každý, kto je spôsobilý na právne úkony a je plnoletý. Ak je písaný vlastnoručne, musí byť celý napísaný vlastnou rukou a musí obsahovať aj dátum a podpis poručiteľa. V prípade, že sa niekto rozhodne napísať závet inak, napríklad na počítači, musí mať dvoch svedkov. Tí musia testament podpísať. Traja svedkovia sú potrební, ak poručiteľ nemôže sám čítať a písať.
Mnohí ľudia, najmä starší, sa boja, že pri spisovaní závetu zabudnú na nejaký majetok. Podľa Kováča to však nie je problém. Ak by sa to stalo, tak tento majetok sa riadne prerokuje v dedičskom konaní a nadobudnú ho dediči zo zákona. Ten určuje štyri skupiny dedičov, pričom v tej prvej sú poručiteľove deti a manžel (manželka). Keď žijú, tak si majetok rozdelia rovnakým podielom.
Ak sa niekto rozhodne napísať závet, mal by myslieť na to, že potomkov nemôže opomenúť. Podľa Občianskeho zákonníka musia maloletí dostať aspoň toľko, koľko predstavuje ich dedičský podiel zo zákona. Plnoletí potomkovia musia získať aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Ak by závet tomu odporoval, tak je v tejto časti neplatný.
Keď sa teda poručiteľ rozhodne potomkov vydediť, musí napísať aj listinu o vydedení vrátane dôvodu svojho rozhodnutia. Inak nemusí byť jeho posledná vôľa splnená. Potomkovia ju môžu napadnúť na súde a spor vyhrať. Ostatných dedičov ako manžela, rodičov alebo súrodencov môže poručiteľ opomenúť.
Kedy možno vydediť potomka
ak v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, starobe alebo v iných závažných prípadoch
ak o poručiteľa trvalo neprejavuje skutočný záujem, ktorý by ako potomok prejavovať mal
ak bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka
ak trvalo vedie neusporiadaný život
Koľko stojí spísanie závetu
u notára
spísanie samotného závetu stojí 800 Sk
ak je súčasťou závetu listina o vydedení, tak cena stúpne na 1500 Sk
k tomu treba pripočítať 40 Sk za zistenie totožnosti svedka a poručiteľa
100 Sk je odmena za registráciu závetu v notárskom centrálnom registri
odmena za pridelenie poradového čísla notárskej zápisnice je 150 Sk
40 Sk stojí uloženie každej strany do notárskeho centrálneho registra listín
(K týmto sumám treba pripočítať 19 % DPH)
Zdroj: Občiansky zákonník