ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
Niektorí rozhodcovia v nižších súťažiach majú podľa našich informácií vraj už dávnejšie vypracovaný tajný systém komunikácie s funkcionármi klubov. Aby ich prípadné odpočúvanie telefonátov nedostalo do úzkych. Stačí, keď funkcionár oznámi rozhodcovi akoby mimochodom čas zápasu. Napríklad "hrá sa o 15.00", čo v preklade znamená, že mu ako protihodnotu za ovplyvnenie výsledku ponúka 15-tisíc Sk.
Medzi arbitrami vraj funguje i výmenný obchod s informáciami. Ak chce niekto zistiť, koľko môže dostať od konkrétneho klubu za "výpomoc", zavolá rozhodcovi, ktorý mu pomohol naposledy a spýta sa: "Koľko rohov sa kopalo?" Dvadsať rohov znamená 20-tisíc.
Rozhodcovia si peniaze nepýtajú, no v nižších súťažiach (od IV. ligy) je vraj bežná určitá suma, ktorá sa dáva štandardne k oficiálnym peniazom za víťazstvo. Ak ju rozhodcom pred zápasom nesľúbite, neraz použijú osvedčený scenár.
"Buď vám do prestávky budú pískať tak strašne, napríklad budú trestať vašich hráčov kartami natoľko, že im musíte v prestávke predsa peniaze sľúbiť. Alebo sa vám pomstia inak. Do zápisu o stretnutí napíšu, kto všetko ich udrel, oblial pivom, urážal atď. Za to si vás predvolá disciplinárka a pokuta môže byť vyššia ako suma, ktorú by ste boli dali rozhodcom. Takže je vlastne lepšie im tie peniaze dať," povedal funkcionár zo západného Slovenska.
Ďalší dôkaz, že slovenský futbal čistý nie je a úplatky sú verejným tajomstvom. Za pripísknutie v prvej lige sa podľa nášho zdroja dnes platí 60- až 80-tisíc Sk, v Corgoň lige sa vraj sumy dokážu vyšplhať aj na 200-tisíc Sk. Zdroj v tomto prípade, žiaľ, nechcel byť menovaný. (rh, mk)