FOTO |
Korupcia v športe nie je podľa šéfa Slovenského olympijského výboru Františka Chmelára (na snímke TASR) žiadna novinka - absolútne nepochybuje, že sa v športe podvádza. Nie je to nič nové, je to roky zaužívané nielen na Slovensku. Dôkazy nikdy neboli, takže sa to nikdy nedostalo na stôl. V Čechách s tým začali bojovať skôr, podľa neho to prinieslo pozitívne výsledky.
"Nie je možné proti korupcii nebojovať, ale bojujeme slabo. Vlastnými silami to ani futbalový, ani iný zväz nedokáže vyriešiť. Prepletenie toho, čo korumpuje s tým, čo je korumpované je také veľké, že neexistuje cestička von, ak neprídu radikálne riešenia."
Podľa Chmelára je to najvypuklejšie vo futbale, čiastočne v hokeji a v ďalších kolektívnych športoch, v ktorých ide o subjektívne rozhodovanie.
Odkiaľ majú kluby peniaze na podplácanie? "V minulosti si vytvárali čierne fondy, dnes sú kluby v súkromných rukách a cestičiek je omnoho viac. Nie je to nič nové, ale v každom prípade veľmi škodlivé, znižuje úroveň, popularitu, dôveryhodnosť, imidž. Je to ako rakovina - pokiaľ sa nelieči, neoperuje, tak sa rozrastá, prehlbuje, nakoniec zlyhajú orgány. Ak sa s korupciou v športe nič neurobí, o chvíľu ho rozožerie," hovorí Chmelár.
Podľa neho si to športoví funkcionári dobre uvedomujú, ale žijú pre súčasnosť, výsledky chcú mať teraz.
"Neobviňujem z toho predsedov zväzov. Ani predsedu futbalového zväzu Laurinca, lebo sily športových zväzov nestačia, aby to odstránili. Musí nastúpiť niečo iné, lebo dnes už každý funkcionár v dedinskom futbale vie, že keď nedá rozhodcovi pár korún, tak je automaticky znevýhodnený. Keby to verejne povedali, skončili by s futbalom, možno aj horšie," tvrdí Chmelár. (rf)