hovorí PETER GOLIAŠ z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy.
Pred pol druha rokom ste robili prieskum medzi futbalovými klubmi, ako vnímajú korupciu vo futbale. Vyšlo, že 37 percent klubov si myslí, že sa vyskytuje korupcia v ich hlavnej súťaži pravidelne, podľa 43 percent raz za čas. Nie povedalo iba šesť percent, zvyšok nevedel odpovedať. Ako to kluby mysleli? Že ony korumpujú alebo skôr boli obeťou, keď hrali proti klubu, ktorý korumpoval napríklad rozhodcu?
"Mysleli aj to, aj to. Odpovedali na otázku, či si myslia, že korupcia je. Kľúčová otázka v prieskume skôr bola, či sa osobne stretli za posledných päť rokov s prípadom korupcie. Áno povedalo 46 percent, z počutia o tom vie ďalších 35 percent. Aj v tomto prípade prichádzajú do úvahy prípady, že buď dali úplatok, alebo im niekto úplatok ponúkol, alebo hrali proti mužstvu, ktoré dalo úplatok napríklad rozhodcovi."
Kto vypĺňal otázky v prieskume?
"Vrcholový manažment. Väčšinou šéfovia klubov alebo majitelia."
Mal futbalový zväz nejaký vážnejší záujem o výsledky prieskumu?
"Pomáhali nám pri distribúcii dotazníka. Povedali, že sú radi, keď existuje taký prieskum. Po zverejnení výsledkov sa dištancovali od korupcie. Neviem o tom, že by niekto po prieskume chcel spolupracovať alebo podnikol nejaké kroky proti korupcii."
Nedávno hrala Artmedia Bratislava proti Spartaku Trnava. Počas zápasu bolo viditeľné, že Artmedia nehrala naplno, množstvo hráčov základnej zostavy ostalo sedieť na lavičke. Keď jeden klub nechá vyhrať iný klub, a potom možno pri ďalšom zápase si to vrátia, dá sa to nazvať korupciou, alebo je to skôr diplomacia?
"Z môjho pohľadu sa to dá označiť ako akási barterová korupcia. Je to nečestná súťaž, ktorá nemá nič spoločné s férovým športovým zápolením."
V televízii bola pred niekoľkými týždňami diskusia na tému futbal a odborníci pri debate o korupcii zahmlievali, ani jeden nepovedal jasne, že korupcia vo futbale je. Ako to vnímate, keď vám v prieskume 46 percent klubov povedalo, že sa osobne stretli s korupciou a zároveň odborníci verejne pred kamerami nechcú priznať, že korupcia je?
"Ako keby si stále neuvedomovali, čo to korupčné správanie je. Keď sme tento prieskum zverejnili, diskutoval som o ňom v Slovenskom rozhlase. Zavolal rozhodca, ktorý tvrdil, že korupcia sa nikde nevyskytuje. Hneď v druhej vete však povedal, že mu niekedy ponúknu nejaké peniaze. Neuvedomuje si, že ide o korupciu."
Ktorá súťaž je náchylnejšia na korupciu?
"Z prieskumu vyplýva, že väčšie kluby hlásia mierne menšiu mieru. Zdá sa, že vo vyššej súťaži je o čosi nižší výskyt korupcie."
Vyskytuje sa korupcia aj v ostatných kolektívnych športoch ako hokej, basketbal, hádzaná a podobne?
"Nerobili sme zatiaľ prieskumy v iných športových odvetviach. Ani v jednom športe však nevidím zavádzanie protikorupčných opatrení, ani štát ako hlavný sponzor nezohľadňuje pri udeľovaní dotácií, kde je aký výskyt korupcie."
Aké protikorupčné opatrenia športové zväzy a kluby majú urobiť?
"V prvom rade musí byť mobilizácia čestných ľudí, ktorým ide o dobrú vec. Aj na nižších úrovniach. Musia ísť dôsledne po prípadoch alebo náznakoch korupcie. Keď sa niečo dostane do médií, nie je možné, aby sa prípad premlčal. Musia byť jasné závery, udelené tresty."
Čiže keby futbalovému zväzu išlo o očistenie futbalu, musel by hneď po zápase Artmedia - Spartak konať?
"Samozrejme. Dôležitá je iniciatíva zvnútra toho športu, aby vedenia zväzov nehovorili iba to, že sa dištancujú a ak sa niečo objaví, tak budeme vyšetrovať. Je nutné priznať, že to problém športu je, byť aktívny, hľadať nástroje. Existuje veľa nástrojov, ako bojovať proti korupcii."