covskými spoločnosťami obmedzí špekulatívne prestupy. „Mohlo by k tomu dôjsť už pri ďalšej novele zákona,“ povedal Madej. Ak sa poplatky osvedčia, skrátenie lehoty od vlády očakáva aj Asociácia DSS.
Obmedzenie špekulatívnych prestupov má podľa Madeja zabezpečiť novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú už schválila vláda. Ak prejde v parlamente, za zmenu dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) zaplatia klienti od januára 500 korún.
Sporiteľ bude musieť zároveň osobne požiadať Sociálnu poisťovňu o vystavenie akceptačného listu. Dvojročná lehota sa totiž podľa Madeja ukázala ako nie veľmi efektívna.
Ľudia ušetria na poplatkoch za správu
Spoplatnenie prestupov sa bude kompenzovať znížením poplatkov, ktoré platia sporitelia za správu dôchodkového fondu. Maximálny mesačný poplatok z úspor by sa mal znížiť z terajších 0,08 na 0,075 percenta. Neskôr by nemal byť vyšší ako 0,065 percenta.
„Navrhované zníženie odplaty za správu fondov znamená pre spoločnosti zníženie ich príjmov,“ povedal predseda predstavenstva Allianz-Slovenskej DSS Jozef Paška. Podľa Madeja dôchodkové spoločnosti prídu pre nižšie poplatky v nasledujúcich desiatich rokoch zhruba o miliardu korún.
Podľa prepočtov Asociácie DSS priemerný sporiteľ ušetrí pri znížení poplatku za správu fondu z 0,07 na 0,065 percenta za celý čas sporenia (34 rokov) nominálne 17 350 korún. Ročne je to asi 510 korún.
Podľa exministerky práce Ivety Radičovej je návrh novely zákona riešením na úkor samotných sporiteľov. „Dôchodkové spoločnosti vynakladali vysoké odmeny pre sprostredkovateľov a teraz ich treba regulovať, lebo robili hlúposti,“ povedala počas rokovania parlamentného sociálneho výboru.
Obmedzenie prestupov dvojročnou lehotou však parlament prijal v apríli, keď ministerstvo práce, ktoré novelu zákona pripravilo, viedla Radičová.
Úpravu si presadili dôchodkové spoločnosti. Odôvodnili ju neúmernou migráciou klientov. Do augusta tohto roka zmenilo DSS zhruba 15 percent klientov.
Rozdiel vo výnosoch je nízky
„Už zavedenie dvojročného obmedzenia bol nesprávny krok v prospech dôchodkových spoločností a v neprospech klientov,“ povedal Martin Chcen z Nadácie F. A. Hayeka.
Výhodnosť migrovania ľudí medzi správcovskými spoločnosťami spochybňuje Viktor Kouřil z VÚB Generali DSS. Výnosnosť jednotlivých fondov je totiž veľmi podobná. „Rozdiel v rastových fondoch medzi najvyšším a najnižším zhodnotením je 0,83 percenta. Ľudia, ktorí vstúpili do II. piliera vo februári 2005, majú nasporených v priemere 24-tisíc až 25-tisíc korún. Rozdiel vo výnosoch je teda zanedbateľný,“ povedal Kouřil.
Ďalším z dôvodov pre zmenu dôchodkovej správcovskej spoločnosti môže byť obava z bezpečnosti investície. Všetky spoločnosti však majú zahraničného akcionára a podľa Kouřila si nedovolia stratiť meno pre relatívne malý biznis na Slovensku. Štát navyše garantuje, že ľudia neprídu o úspory nečestným konaním spoločnosti. Investície podliehajú zo zákona zvláštnemu ochrannému režimu.
Hlavným motívom prestupov v minulých mesiacoch však bolo najmä to, že sprostredkovatelia ľuďom za zmenu správcovskej spoločnosti platili. Asociácia oficiálne nikdy nezverejnila, ktorá DSS za týmito praktikami stála.
Autor: of