Bývalý vládny splnomocnenec pre reformu verejnej správy Viktor Nižňanský vníma zmenu s určitým zadosťučinením. Pripomenul, že aj jeho predchodcovia politikom navrhovali zaviesť názov župa. "Vysvetľovať niekomu, že niekto je predsedom vyššieho územného celku bolo veľmi obtiažne," povedal.
Podľa Nižňanského bude po zavedení názvu župa jasné, čo je samospráva a čo je štátna správa. V prípade štátnej správy sa bude hovoriť o krajoch a obvodoch a v prípade samosprávy o župách a obciach.
Výraz župa v minulosti politikov, ale i mnohých občanov odrádzal. Mysleli si, že je maďarského pôvodu. Historik Leon Sokolovský už dávnejšie SME povedal, že v maďarčine neexistovali ani neexistujú výrazy župa a župan. "Slovo župan zaviedli štúrovci v štyridsiatych rokoch 19. storočia," dodal.
Predkladatelia ako dôvod zmeny uvádzajú rozpor medzi textom zákona a jeho používaním v reálnom živote. Šéf klubu poslancov SNS Rafael Rafaj povedal, že národniari podporia navrhovanú novelu zákona. "Vraciame sa k pôvodnej slovanskej terminológii, ktorá tu bola ešte pred príchodom Maďarov, takže nie je problém," podotkol.
Problém s podporou zákona nemá ani šéf klubu poslancov SMK Gyula Bárdos. Myslí si, že historické názvy sú ľuďom bližšie a mohli by pomôcť zvýšiť záujem o župné dianie. (sp)