BRATISLAVA - Premiér Robert Fico nesúhlasí s nomináciami niektorých ľudí do orgánov firiem s účasťou štátu. Podľa zistení SME premiéra po návrate z návštevy Portugalska rozhnevalo nominovanie viacerých nových zástupcov štátu v orgánoch Transpetrolu. Podľa dobre informovaných zdrojov z prostredia Smeru ide napríklad o nominanta HZDS v dozornej rade Transpetrolu Júliusa Rezeša.
"Nominovanie niektorých ľudí považuje Robert Fico za vážne porušenie zásad, ktoré by nová vládna koalícia mala rešpektovať," povedala premiérova hovorkyňa Silvia Glendová. O konkrétnych menách však nechcela hovoriť. Povedala len, že táto otázka je témou rokovania koaličnej rady.
Rada sa včera stretla po vyše dvoch mesiacoch. Premiér mal na nej trvať na opätovných personálnych nomináciách a hovoril už o tom aj s predstaviteľmi Fondu národného majetku (FNM).
Ficov nesúhlas so zmenami v podnikoch s účasťou štátu je prekvapujúci. Na koaličnej rade sa totiž diskutovalo o tom, ako si strany prostredníctvom ministerstiev a FNM rozdelia nominácie do podnikov s účasťou štátu. Aj ľudia zo Smeru vo vedení ministerstva hospodárstva tvrdili, že zmeny v Transpetrole sa udiali na základe dohody koalície.
Šéf HZDS Vladimír Mečiar včera tvrdil, že nomináciu do Transpetrolu predložil na Ficov sekretariát už dávnejšie, a preto je prekvapený jeho stanoviskom. Predseda SNS Ján Slota pred rokovaním koaličnej rady povedal, že s Júliusom Rezešom nemá žiadny problém.
Opozícia návrat Rezeša ostro kritizovala. Nepáči sa jej ani to, že člen predstavenstva Transpetrolu Vladimír Balaník je prepojený na prezidenta hokejového zväzu Juraja Širokého. Nový člen dozornej rady Dušan Mach má zase blízko k podpredsedovi Smeru Pavlovi Paškovi, s ktorým podnikal.
Nikomu by už ani vo sne nenapadlo, že sa takí ľudia vrátia na miesta, kde má byť ich poslaním obhajoba štátneho majetku, povedal o Rezešovi predseda KDH Pavol Hrušovský. Rezešovcov pritom označil za symbol divokej mečiarovskej privatizácie.
Šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda včera povedal, že toľko arogancie od Fica nečakal. Nominácie označil za výsmech slušných ľudí vrátane voličov Smeru. To, čo predviedol Rezeš vo Vychodoslovenských železiarňach, podľa Dzurindu nemá obdobu. Poukázal taktiež na to, ako sa v hospodárskych kruhoch začína presadzovať Široký, o ktorom SDKÚ tvrdila, že je mecenášom Smeru.
Dzurinda neskôr povedal, že si Ficovi ministri buď robia, čo chcú, alebo premiér "neskutočným spôsobom klame". Pravdivá je podľa neho druhá možnosť. Premiér buď odvolá ministra hospodárstva, ak ho v takejto vážnej veci podviedol, alebo sám odstúpi, povedal Dzurinda. "Kto korumpoval predsedu vlády? Július Rezeš alebo Juraj Široký? Alebo dohromady? Prečo Robert Fico tají, kto ho v súvislosti s Transpetrolom korumpoval?" pýtal sa predseda SDKÚ.
Koaličná rada včera diskutovala aj o štátnom rozpočte a vzájomných vzťahoch koaličných strán. Koalícia sa doteraz rozchádzala v názore, či zachovať dve percentá dane z príjmu právnických osôb pre mimovládne organizácie.
Slota chcel v koaličnej rade pýtať viac peňazí pre Maticu slovenskú, pre osobnú železničnú dopravu a na protipovodňovú ochranu.
HZDS sa nepáčia sporadické rokovania koaličnej rady a požaduje, aby sa šéfovia vládnych strán stretávali vždy pred rokovaním vlády a pred zasadaním parlamentu. Smer oponoval, že rozhodnutia majú prijímať ústavné orgány ako vláda a parlament, a nie koaličná rada.
Autor: IGOR STUPŇAN, knm