Charakteristickým znakom podielového spoluvlastníctva je podiel. Ten vyjadruje mieru, akou sa podielnici podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci. Ak sa spoluvlastníci nedohodnú inak, podiely všetkých sú rovnaké. Práva podielnikov
Podielnik má tie isté práva a povinnosti ako vlastník. Obmedzený je iba v tom, že rovnaké práva a povinnosti majú aj ostatní spoluvlastníci.
Medzi základné práva patria najmä právo rozhodovať o spôsobe hospodárenia napríklad so spoločnou nehnuteľnosťou. Ak ide o byt, pod hospodárením treba rozumieť riešenie otázok typu, kto bude v ňom bývať, či sa byt prenajme, za aké nájomné.
Pri rozhodovaní sa uplatňuje väčšinový princíp. To neplatí, ak ide o dôležitú zmenu spoločnej veci, keď môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o takejto zmene rozhodol súd.
Každý podielnik má rovnaké právo disponovať s podielom. Pri predaji ho však musí najskôr ponúknuť príbuznému a ostatným spoluvlastníkom. Ak spoluvlastník predkupné právo nedodrží, môžu sa ostatní obrátiť na súd.
Povinnosti podielnikov
Povinnosťou spoluvlastníkov je rozhodovať o všetkých veciach týkajúcich sa spoločného majetku spoločne a nerozdielne.
Zrušenie podielu
Podielové spoluvlastníctvo je v zásade možné zrušiť a následne vyrovnať dvomi spôsobmi. Prvým je písomná dohoda spoluvlastníkov o zrušení a vyrovnaní podielového spoluvlastníctva. Druhou možnosťou je obrátiť sa na súd. Súd však nezačne konať z vlastnej iniciatívy, je potrebné mu podať návrh na začatie konania niektorým zo spoluvlastníkov.
Delenie podielov
Každý zo spolumajiteľov vlastní časť pozemku alebo domu. Pri delení výnosu napríklad z prenájmu sa prihliada na veľkosť podielu. Ak sa podielnici rozhodnú zrušiť podiel, rozdelia si majetok taktiež na základe výšky podielu.
Príklad
Traja súrodenci zdedili dva rodinné domy. Jeden zo súrodencov chce jeden dom predať. Ďalší dvaja s tým nesúhlasia. Je možné zrušiť podielové spoluvlastníctvo a ako?
Súrodenci majú dve možnosti. Dohodnúť sa o zrušení a vyrovnaní podielového spoluvlastníctva. Ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť - tu ide o dva rodinné domy - takáto dohoda musí byť písomná. Druhou možnosťou zrušenia a vyrovnania podielového spoluvlastníctva je obrátiť sa na súd. Súd môže prikázať dom rozdeliť na samostatné časti pre každého súrodenca. Ak nie je rozdelenie veci možné, môže súd prikázať súrodencovi vyplatiť tretinové podiely ostatným. Ak s tým ostatní nebudú súhlasiť, súd môže prikázať majetok predať a zo zisku vyplatiť všetkých troch súrodencov.
Jozef vlastní byt v činžiaku. Zároveň vlastní podiel zo spoločných nebytových priestorov. Pri predaji bytu predáva aj svoj podiel?
Vlastník bytu a nebytového priestoru v dome má právo previesť svoje vlastníctvo na inú osobu. S predajom bytu a nebytového priestoru v dome prechádza aj spoluvlastníctvo spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva, ako aj spoluvlastnícke alebo iné spoločné práva k pozemku, prípadne ďalšie práva a povinnosti spojené s vlastníctvom bytu a nebytového priestoru.
Právnik Marian Mesároš z Kancelárie verejného ochrancu práv