FOTO - ARCHÍV SME |
Napríklad byt alebo dom, ktoré spoločne počas manželstva kúpia. Medzi manželmi vzniká bezpodielové vlastníctvo.
Podľa právnika Mariana Mesároša z Kancelárie verejného ochrancu práv vznikajú často nejasnosti, čo vlastne manželia spolu vlastnia a čo nie. Do bezpodielového spoluvlastníctva manželov patrí všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva, teda hnuteľné veci, ako auto, nábytok, spotrebná elektronika, ako aj nehnuteľné veci, ako chata, dom, pozemok či byt. Podmienkou je, aby všetky veci nadobudli manželia až počas trvania manželstva. Hlavným zdrojom bezpodielového spoluvlastníctva manželov sú predovšetkým pláca a úspory. "Pri všetkých príjmoch manželov platí zásada, že príjem sa stane predmetom bezpodielového spoluvlastníctva, až keď ho manžel alebo manželka prevzali," hovorí Mesároš.
Do bezpodielového vlastníctva nepatrí dedičstvo alebo dar pre jedného z manželov. Manželia sa však môžu po svadbe dohodnúť, že dedičstvo partnera sa stane ich spoločným majetkom. Dohody sa týkajú iba majetku, ktorý manželia ešte len nadobudnú. Dohoda bude platná vtedy, keď sa uzavrie notárska zápisnica.
Bezpodielové vlastníctvo manželov zaniká rozvodom. Len výnimočne môže nastať situácia, že bezpodielové vlastníctvo zanikne a manželstvo trvá ďalej.
Kto má aké právaBežné veci ohľadom bezpodielového vlastníctva, ako nákupy spotrebných predmetov či platenie nájomného, môže vybavovať každý z manželov bez toho, aby na to potreboval osobitný súhlas druhého partnera.
Na kúpu alebo predaj domu, alebo uzavretie nájomnej zmluvy je potrebný súhlas oboch manželov, inak by bol právny úkon neplatný.
Na druhej strane, ak pri kúpe nehnuteľnosti vznikne peňažný dlh, za jeho úhradu je zodpovedný každý z manželov. Ak by manželovi vznikol dlh, veriteľ manžela môže vymáhať aj sumu z majetku, ktorý nadobudli manželia v manželstve.
Do bezpodielového vlastníctva nepatria:
* veci získané darom (ak je vec darovaná spoločne obom manželom, stáva sa ich podielovým spoluvlastníctvom),
* veci získané dedičstvom (ak by napr. obaja manželia zdedili spoločne jedinú vec, stáva sa ich podielovým spoluvlastníctvom - každému patrí polovica),
* veci, ktoré podľa svojej povahy slúžia na osobnú potrebu len jedného z manželov (napr. okuliare, kožuch, rôzne zdravotnícke pomôcky a pod.)
* veci, ktoré slúžia na výkon povolania len jedného z manželov (napr. husle manžela profesionálneho hudobníka, vedecká knižnica a pod.),
* veci vydané v reštitúcii jednému z manželov, ktorý mal vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva, alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka,
* majetok, ktorý nadobudol jeden z manželov ešte pred uzavretím manželstva,
* bolestné, náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia niektorého z manželov,
* autorské diela.
Do bezpodielového vlastníctva patrí:
* všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo niektorý z manželov nadobudol počas trvania manželstva.
Zrušenie bezpodielového
spoluvlastníctva počas manželstva
Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i počas trvania manželstva.
Súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov aj v prípade, že jeden z nich získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý oprávnenie nezískal. Ak toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich. Zaniknuté bezpodielové spoluvlastníctvo manželov možno počas trvania manželstva obnoviť súdnym rozhodnutím, avšak iba na návrh jedného z manželov súdu.
Vyrovnanie bezpodielového
spoluvlastníctva
Pri zániku manželstva platí, že podiely oboch partnerov sú rovnaké. Každý z manželov má právo žiadať všetko, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok. Ak dôjde k vyrovnaniu dohodou, manželia musia mať o tom písomné potvrdenie. Ak k dohode nedôjde, vyrovnanie vykoná na návrh niektorého z manželov súd.
Pri vyrovnaní sa prihliada:
* na potreby maloletých detí,
* na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu,
* na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí.
Príklady
Manželia žijú v manželstve už niekoľko rokov. Manžel sa stal živnostníkom a otvoril si reštauráciu. Manželka sa obáva, že v prípade manželovho neúspechu, príde rodina o celý svoj majetok.
Podľa Občianskeho zákonníka môže byť pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla počas trvania manželstva, uspokojená aj z majetku druhého manžela. Ručia spoločne a nerozdielne. To však neplatí, ak ide o pohľadávku, ktorá vznikla pri používaní majetku patriaceho len jednému manželovi. Preto zákon umožňuje rozdeliť bezpodielové vlastníctvo aj počas trvania manželstva, ak jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať v tomto prípade manželka. Návrh sa podáva na okresný súd podľa miesta spoločného bydliska manželov.
Pán Ján vlastnil pred manželstvom byt. Neskôr byt užívali spoločne s manželkou. Pán Ján uvažuje o rozvode, ale bojí sa, že príde o byt.
Byt nadobudnutý pred manželstvom nepatrí do bezpodielového vlastníctva. Po rozvode pán Ján, ak je na liste vlastníctva uvedený ako jediný majiteľ, o byt nepríde.