um priamo týka.
Poslanci odhlasovali, že sa niektoré lieky budú môcť predávať aj inde, než v lekárňach a zrušila povinné členstvo v zdravotníckych komorách. Ide o prvé parlamentom schválené kroky balíku reforiem presadzované súčasným premiérom Ferencom Gyurcsányom. Proti zmenám neúspešne protestuje lekárska a lekárnická loby.
Viktor Orbán referendum oznámil na mítingu Fideszu 23. októbra. Voliči by v ňom mali rozhodnúť o zákaze privatizácie nemocníc a predaja liekov inde než v lekárňach. Dve otázky sa týkali zákazu priamych platieb u lekárov a školného na vysokých školách.
Voliči mali rozhodnúť aj o tom, či vláda môže zaviesť plánované obmedzenie možnosti vedľajšieho zamestnania pre dôchodcov a domácim poľnohospodárom mali zaistiť prednostné právo pri nákupe poľnohospodárskej pôdy. Siedmou otázkou bolo, či majú premiér a vládni ministri „niesť objektívnu zodpovednosť za prekročenie rozpočtu“.
Otázky od začiatku vyvolávali spory. Podľa väčšiny právnikov väčšina z nich odporuje ústave, alebo sú nezmyselné. Podľa maďarskej ústavy napríklad nie je možné vypísať referendum, ktoré by pozmeňovalo rozpočet alebo vládny program. „Objektívna zodpovednosť je právny nezmysel,“ povedal o siedmej otázke ústavný právnik György Kolláth.
Volebná komisia musí pred začatím zbierania podpisov pod iniciatívu referenda posúdiť legitímnosť a zrozumiteľnosť navrhovaných otázok. Jej rozhodnutie sa zhruba zhodlo s očakávaniami právnych expertov.
Odmietla otázku o školnom, pretože sa dotýka programu vlády a rovnako i tému priamych platieb u lekára, pretože zasahuje do rozpočtu. Pre nejasnosť otázky zamietla referendum o zamestnávaní dôchodcov. A do úvahy podľa komisie neprichádza ani referendum o zodpovednosti členov vlády. Túto otázku podľa nich dostatočne rieši ústava. Referendum umožnil len o privatizácií nemocníc a predaji liekov i pôdy.
Fidesz včera oznámil, že trvá na referende o všetkých siedmich otázkach a rozhodnutie volebnej komisie napadne na ústavnom súde. Podľa poslanca strany Pétera Szijjártóa sa vládny program musí dotýkať všetkých podstatných otázok. Ak teda podľa odôvodnenia komisie nesmie byť referendum o otázkach týkajúcich sa vládneho programu, nesmie byť referendum o ničom dôležitom, povedal. Výklad zákona o referende nie je jednoznačný a je možné, že ústavný súd niektoré otázky ešte vráti do hry.
Orbán prezentuje referendum podobne ako nedávne komunálne voľby, ako hlasovanie o dôvere Gyurcsányovej vlády. Ak vláda referendum prehrá, musí odísť, tvrdí líder opozície.
Dôležitejšie ako jednotlivé otázky je tak samotná kampaň pred referendom, ktorej cieľom je spochybňovanie legitimity vlády, povedal denníku Népszabadság politológ Zoltán Somogyi.
Referendum má navyše Orbánovi pomôcť vycúvať zo slepej uličky, do ktorej sa dostal, keď sa postavil za protivládnych demonštrantov požadujúcich v uliciach Budapešti Gyurcsányov odchod. Demonštrácie neuspeli a naopak prerástli do násilnosti. To pre Orbána znamenalo výraznú stratu prestiže. Po neúspechu na ulici hľadá Orbán nový nástroj tlaku na vládu, ktorým by chcel dosiahnuť jej pád.