Nemcov si myslí, že vláda nerieši najakútnejšie problémy krajiny. V ankete magazínu Stern dostala od čitateľov známku 3 mínus.
Malé úspechy už pritom Merkelová dosiahla. Najväčšia európska ekonomika v tomto roku porastie o vyše dve percentá, čo je najlepší výsledok od roku 2000. Prvýkrát za štyri roky klesla pod 10 percent aj nezamestnanosť a znižuje sa aj rozpočtový deficit. „Vzostup ekonomiky nás utvrdil v tom, že máme pokračovať v začatej ceste,“ vyhlásila kancelárka.
Viac ako polovica podnikateľov však v prieskume Handelsblattu tvrdí, že hospodársky rast nesúvisí s prácou vlády, ale ide o klasický ekonomický cyklus. Pripomínajú, že vláda schválila „nemastnú“ reformu zdravotníctva a v rozpore s tým, čo sľubovala, rozhodla, že zvýši daň z pridanej hodnoty.
Dôvodom len opatrných reforiem sú rozdielne názory kresťanských a sociálnych demokratov na to, ako by sa mali uskutočňovať. To sťažuje Merkelovej možnosti viesť vládu pevnejšie a dať jej jasný kurz.
Politológovia však pripomínajú, že aj Schröderova či Kohlova vláda bola po prvom roku pri moci nepopulárna a hovoria, že Merkelová má dosť času, aby nepriaznivý trend zvrátila.
Kritici hovoria, že kancelárke chýba Schröderova bezprostrednosť a ťah na bránku. Jej stúpenci naopak oceňujú decentný štýl. Vyštudovaná fyzička s humorom skôr šetrí a spolieha sa na tvrdú prácu v zákulisí. Pri podpise koaličnej zmluvy si vlani nepripíjala šampanským, ale minerálkou. Včera večer však predsa len zorganizovala malý večierok, na ktorom s ministrami oslávila prvý rok v úrade.
Kým kancelárkina popularita na domácej scéne klesla, v zahraničí je naopak považovaná za veľmi úspešnú. Americký magazín Forbes ju v lete označil za najmocnejšiu ženu sveta.
Merkelová obnovila vzťahy so Spojenými štátmi, ktoré zamrzli pre odpor predošlej vlády k americkej invázii do Iraku. Udržala dobré kontakty s Ruskom, také dôležité najmä pre energetiku, ale nevyhýbala sa ani kritike porušovania ľudských práv v Čečensku a neslobody tlače.
Na starom kontinente si „Angie“ vyslúžila uznanie za presadenie kompromisu o novom rozpočte Európskej únie. Reputáciu si môže ešte zlepšiť na budúci rok, keď Berlín prevezme predsedníctvo v únii.
V čase, keď Blair a Chirac na budúci rok končia a Taliansko sa potáca v tradičnej neistote, sa z Merkelovej stáva záchranca Európy a vodca, ktorý udáva smer. Čaká sa, že vdýchne nový život európskej ústave a pokročí pri riešení problémov okolo tureckého členstva.
Kancelárka tiež pokračuje v trende predošlej vlády a vysiela vojakov do konfliktných oblastí – napríklad Konga, Afganistanu alebo na Blízky východ. Pre Berlín je to prelom. Nemecko chce patriť k hlavným hráčom svetovej politiky.
Po roku pri moci sa kancelárka snaží žiť po starom a pre bulvárny Bild prezradila, že manželovi stále pripravuje raňajky. Už sa teší na Vianoce, pretože bude mať čas na čítanie kníh – napríklad Dostojevského.
Najčítanejší denník označil posledný rok za „obdobie nohavicových kostýmov na cestách po svete“ a ocenil, že kancelárka robí veľa pre propagáciu nemeckej módy.