BRATISLAVA - Výmenami ľudí vo vedení Transpetrolu koalícia odhalila svoje finančné pozadie. Tvrdí to opozícia, ktorá kritizuje nielen nomináciu Júliusa Rezeša, ale aj Vladimíra Balaníka a Dušana Macha. Ich zvolením podľa predsedu KDH Pavla Hrušovského Smer jednoznačne odkryl svoje lobistické skupiny.
"Fico má pritom plné ústa chudoby, ale za chrbtom sa chudobe doslova posmieva a rozdeľuje korytá v štátnych podnikoch vplyvným a bohatým ľuďom z pozadia svojej strany," povedal Hrušovský. Podľa podpredsedu SDKÚ Milana Horta "akciová spoločnosť Smer poskytla nám aj svojim voličom ten najrukolapnejší dôkaz, aké a čie záujmy v tejto spoločnosti vlastne zastáva".
Podľa predsedu SMK Bélu Bugára nie sú zmeny v Transpetrole po výmene vlády až také výnimočné. Otázna je však nominácia Rezeša aj Macha.
Na výmene sa dohodla koaličná rada. Predseda SNS Ján Slota hovorí, že on nikoho do Transpetrolu nenominoval a ostatné mená nekomentoval.
Člen politického grémia HZDS Ján Kovarčík sa k ľuďom blízkym Smeru nechcel vyjadrovať. Kovarčík zároveň odmietol kritiku Rezešovej nominácie. Opozícia pripomenula, že rezešovci kedysi položili Východoslovenské železiarne na kolená. Podľa Kovarčíka by sa už mala konečne povedať pravda o železiarňach. "Okolo nich sa urobil mýtus a nikto si nepoložil otázku, prečo tam z roka na rok vznikli obrovské zisky. Tí, čo predávali VSŽ, veľmi dobre vedeli, čo robia," podotkol Kovarčík.
Rezeša obhajoval aj štátny tajomník ministerstva hospodárstva Peter Žiga (Smer). Nemyslí si, že išlo len o politickú nomináciu, ale aj odbornú. "Odborník z podnikateľského prostredia je každý, kto viedol firmu väčšieho charakteru. Neviem, že by bol Rezeš konfliktná osoba alebo mal v minulosti problém so zákonom," dodal.
Žiga nevidí problém ani v tom, že sa predsedom dozornej rady stal Dušan Mach, ktorý podnikal s predsedom parlamentu Pavlom Paškom. Mach priznal, že sa s Paškom pozná, ale jeho nominácia do Transpetrolu s tým vraj nesúvisí.
Politológa Grigorija Mesežnikova nominácie veľmi neprekvapili. Potvrdili, že Smer nie je štandardnou stranou, ale konglomerátom rôznych skupín a organizovaných záujmov. "Musela prísť situácia, keď bude toto pozadie odhalené," dodal.
Podobne zhodnotil aj nomináciu HZDS. Hnutie len demonštrovalo svoje väzby s istou časťou ekonomických kruhov. (vev)
Kto je kto v Transpetrole
Predstavenstvo
Sergej Zápotocký - V predstavenstve VSŽ bol do roku 1999, keď z neho odišiel.
Vladimír Balaník - Členom predstavenstva sa stal v roku 1993, počas Mečiarovej vlády, za Harvardské fondy. Ide o blízkeho spolupracovníka Juraja Širokého, prezidenta hokejového zväzu. Bývalý šéf Harvardských fondov Viktor Kožený nedávno obvinil Širokého, že spreneveril veľkú časť majetku fondov. Široký tvrdil, že vyjadrenia Koženého sú hlúposti.
Dozorná rada
Július Rezeš - Niekdajší prezident VSŽ a syn spolumajiteľa železiarní a ministra Mečiarovej vlády Alexandra Rezeša.
Dušan Mach - Má blízko k podpredsedovi Smeru a šéfovi parlamentu Pavlovi Paškovi, s ktorým podnikal.
Vladislav Haspel - Pochádza z podnikateľskej skupiny Ivana Kmotríka, sedí s ním v dozorných radách viacerých firiem. Kmotrík ovláda Grafobal Skalica, dominuje v distribúcii tlače a vlastní televíziu JOJ.
Mikuláš Rakovský - Na Slovensku zastupuje ukrajinskú spoločnosť Ukrtransnafta
(SME, eTrend, čtk)
Čo sa dialo okolo Rezešovcov
1993 - Do predstavenstva VSŽ sa dostáva riaditeľ odboru personalistiky železiarní Alexander Rezeš
1994 - Rezeš je vymenovaný za ministra dopravy vlády Vladimíra Mečiara
1995 - Rezeš sa stáva členom dozornej rady VSŽ, ukončila sa privatizácia železiarní
1996 - VSŽ kupujú český futbalový klub Sparta Praha
1998 - Železiarne riadi mladý tím, tzv. kindermanažment, prezidentom spoločnosti je Rezešov syn Július. V závere roka sa železiarne dostávajú do vážnych problémov. Veritelia žiadajú vymeniť manažérov. Prezidentom spoločnosti sa stával Gabriel Eichler.
1999 - VSŽ predali Spartu Praha
2002 - Alexander Rezeš zomrel na zlyhanie srdca.
Zdroj: Trend, SME
Vladimír Mečiar o Alexandrovi Rezešovi
"Rezeš je človek, ktorý potrebuje, aby ho videli. Je rozhadzovačný, keď niečo má, chce, aby videli, že to má. To je jeho povahová vlastnosť, ktorá však oceliarňam pri riadení neškodí."
Rezeš o tom, ako získal majetok
"Majetok, ktorý vlastním, som získal pred nástupom do vládnej funkcie vďaka úspešnej dlhoročnej poctivej práci."