Na preventívnu zubnú prehliadku je ešte čas

BRATISLAVA - Ten, kto do konca roka nestihne absolvovať preventívnu prehliadku, bude na budúci rok platiť za ošetrenie ...

ILUSTRAČNÉ FOTO - SITA/AP

BRATISLAVA - Ten, kto do konca roka nestihne absolvovať preventívnu prehliadku, bude na budúci rok platiť za ošetrenie zubného kazu plnú cenu. Zdravotná poisťovňa mu preplatí len akútne ošetrenie, bolestivé stavy.

Cena za plné ošetrenie kazu je rôzna v každej ambulancii. Závisí od vstupných nákladov ambulancie, typu plomby a materiálov, ktoré lekár použije. Ceny sa výrazne líšia aj v jednom meste. Všeobecne platí, že najvyššie ceny u zubárov sú v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dospelý má nárok na preventívnu prehliadku raz do roka, deti dvakrát. Za preventívnu prehliadku zmluvný lekár poisťovne nemôže vyberať poplatok, pretože ju zo zákona hradí zdravotná poisťovňa. U nezmluvných lekárov stojí od 500 do 1000 korún. Prehliadka obsahuje komplexné zhodnotenie stavu chrupu a trvať by mala 20 až 30 minút.

SkryťVypnúť reklamu

Zákon stanovil podmienku, že preventívnu prehliadku môže človek absolvovať až po štyroch mesiacoch od kompletnej sanácie - opravy chrupu. Podľa hovorkyne ministra zdravotníctva Silvie Balázsikovej lekári si toto ustanovenie vykladajú rôzne. Niektorí totiž nechcú robiť preventívnu prehliadku predtým, než opravia pokazené zuby. Balásziková podotkla, že ak lekárovi záleží na dobrom vzťahu s pacientom, mal by preventívnu prehliadku urobiť ešte pred sanáciou chrupu. Stomatológovia zase tvrdia, že problém s preventívnymi prehliadkami nemajú, podľa nich im ich nechcú preplácať zdravotné poisťovne. Hovorkyňa Spoločnej zdravotnej poisťovne Marcela Barusová potvrdila, že poisťovňa uzná prehliadku aj pred sanáciou chrupu. Po prehliadke podľa Barusovej lekár objedná pacienta na ďalšie ošetrenia.

SkryťVypnúť reklamu

Ak aj pacient tento rok absolvuje preventívnu prehliadku, ošetrenie zubného kazu nebude mať úplne zadarmo. Poisťovňa ho väčšinou hradí čiastočne. Plnú cenu za ošetrenie preplatí iba vtedy, ak zubár použije na plombu štandardné materiály, ktoré vymenovalo ministerstvo zdravotníctva v opatrení. Väčšina zubárov používa modernejšie materiály, za ktoré si pacient dopláca. U zmluvných lekárov však pacient zaplatí menej než u nezmluvných.

Poisťovňa dospelým a deťom úplne prepláca len základné amalgámové plomby, deťom do 18 rokov preplatí biele plomby na očných zuboch. Dospelým tiež čiastočne uhradí biele plomby na predných zuboch či liečbu koreňových kanálikov.

Preventívna prehliadka

Čo obsahuje

Podrobná prehliadka chrupu, parodontu (systému zakotvenia zubov v kosti), mäkkých tkanív ústnej dutiny, kontrola medzičeľustných vzťahov a vzájomného postavenia zubov, zubných náhrad, dentálnej hygieny a hygienických návykov, určenie indexov KPE (index kazivosti chrupu) a CPITN (index stavu tkanív).

SkryťVypnúť reklamu

Komu a ako často preplatí prehliadku poisťovňa

deti do 18 rokov dvakrát do roka, najskôr po štyroch mesiacoch od ukončenej sanácie, dospelí jedenkrát za rok, najskôr po štyroch mesiacoch od ukončenej konzervatívno-chirurgickej sanácie, tehotné ženy dvakrát počas toho istého tehotenstva, na začiatku prvého a na začiatku tretieho trimestra. Orientačné porovnanie cenníkov zmluvných a nezmluvných zubárov

 

Ambulancia nezmluvného stomatológa v Bratislave - pacient platí plnú cenu

Jednoplôšková amalgámová výplň zuba 500 Sk

Dvojplôšková amalgámová výplň zuba 800 Sk

Trojplôšková amalgámová výplň zuba 900 Sk

Fotokompozit - jedna plôška 600 Sk

Fotokompozit - dve plôšky (predný zub) 900 Sk

Fotokompozit - tri plôšky (predný zub) 1000 Sk

SkryťVypnúť reklamu

Ambulancia stomatológa v Bratislave, ktorý má zmluvu s poisťovňou - pacient platí doplatok

Jednoplôšková amalgámová výplň zuba 180 Sk

Dvojplôšková amalgámová výplň zuba 200 Sk

Trojplôšková amalgámová výplň zuba 250 Sk

Fotokompozit - jedna plôška 230 Sk,

zadné zuby 350 Sk

Fotokompozit - dve plôšky (predný zub) 290 Sk

Fotokompozit - tri plôšky (predný zub) 320 Sk

Ambulancia nezmluvného stomatológa v Košiciach - pacient platí plnú cenu

Jednoplôšková amalgámová výplň zuba 450 Sk

Dvojplôšková amalgámová výplň zuba 500 Sk

Trojplôšková amalgámová výplň zuba 600 Sk

Fotokompozit - jedna plôška (predný zub) 350 Sk

Fotokompozit - dve plôšky (predný zub) 400 Sk

Fotokompozit - tri plôšky (predný zub) 500 Sk

SkryťVypnúť reklamu

Ambulancia stomatológa v Košiciach, ktorý má zmluvu s poisťovňou - pacient platí doplatok

Jednoplôšková amalgámová výplň zuba 90 Sk

Dvojplôšková amalgámová výplň zuba 160 Sk

Trojplôšková amalgámová výplň zuba 220 Sk

Fotokompozit - jedna plôška (predný zub) 120 Sk

Fotokompozit - dve plôšky (predný zub) 180 Sk

Fotokompozit - tri plôšky (predný zub) 240 Sk

Prečo sú ceny a doplatky u každého zubára iné

Pacient u lekára, ktorý nemá zmluvu s jeho zdravotnou poisťovňou, platí plnú cenu za ošetrenie.

U zmluvného lekára pacient platí doplatok, ktorý je vždy nižší ako plná cena. Cenník lekárovi schvaľuje župný lekár a musí byť umiestnený v ambulancii na viditeľnom mieste.

Lekár sa pri výpočte cien musí riadiť zákonom o cenách a započítava si do nich vstupné náklady - nájom, energie, investície do vybavenia.

SkryťVypnúť reklamu

Lekári tiež nakupujú materiál od rôznych výrobcov. Pretože každý lekár má iné vstupné náklady, má tiež rôzne ceny.

Koľko stoja plomby, ak pacient platí plnú cenu Materiály na výplne zubov možno rozdeliť do troch základných skupín - amalgámy, fotokompozity, skloionomerné cementy.

Každá ambulancia má vlastný cenník, ceny v Bratislave sú vyššie. Cena závisí od veľkosti plomby - jednoplôškové, dvojplôškové, trojplôškové - najdrahšia je trojplôšková výplň.

Amalgámy

Výhody: pevná plomba, výborné protikazové vlastnosti, pri aplikácii nevyžaduje absolútne suché prostredie, nižšia cena.

Nevýhody: nízky estetický efekt, potrebuje odvŕtať značnú časť zuba, nevhodné do mliečnych zubov. Orientačná cena: od 450 do 1100 Sk

Fotokompozity (biele)

Výhody: materiál sa vyrába vo viacerých odtieňoch - používa sa najmä na predné zuby, plomba je pevná, odolná voči oteru, vysoká estetika.

SkryťVypnúť reklamu

Nevýhody: pri aplikácii vyžaduje suché prostredie, príprava plomby je náročná, preto je cena vyššia. Orientačná cena: od 350 do 1300 Sk

Skloionomerné cementy

Používajú sa do plomb, vložiek, na fixáciu a v prevencii (pečatidlá).

Výhody: pri aplikácii nevyžaduje absolútne suché prostredie, dobrá priľnavosť, preventívny účinok, vhodný ako výplň do mliečnych zubov.

Nevýhody: v porovnaní s fotokompozitom slabšia tvrdosť, nižšie estetické vlastnosti. Orientačná cena: od 450 do 1000 Sk

Čo poisťovňa pri ošetrení kazu úplne uhradí

Deťom do 18 rokov

poisťovňa hradí amalgámovú plombu (nedózovaný amalgám), bielu plombu preplatí pri očných zuboch

Dospelým nad 18 rokov

amalgámovú plombu (nedózovaný amalgám)

Deťom do 18 rokov a dospelým nad 60 rokov

SkryťVypnúť reklamu

liečbu koreňových kanálikov pri jednokoreňovom a viackoreňovom trvalom zube

Čo poisťovňa hradí čiastočne (pacient dopláca podľa cenníka)

Jednoplôšková výplň zuba

Poisťovňa čiastočne preplatí - vyvŕtanie zuba, amalgámovú plombu (nadštandardný amalgám dózovaný) vrátane podložky, preleštenie.

Dvojplôšková a trojplôšková výplň zuba

Poisťovňa čiastočne preplatí - vyvŕtanie, amalgámovú plombu (nadštandardný amalgám dózovaný) vrátane podložky, priloženie matrice na tvarovanie plomby, preleštenie.

Fotokompozit - jedna plôška, dve plôšky, tri plôšky

Poisťovňa čiastočne uhradí - bielu plombu, ak sa použije na predné zuby. Výkon obsahuje vyvŕtanie, podložku, leptaciu techniku, postupnú aplikáciu a polymerizáciu materiálu plomby a opracovanie plomby.

SkryťVypnúť reklamu

Liečba koreňových kanálikov u jednokoreňového a viackoreňového trvalého zuba

Poistencom od 18 do 60 rokov poisťovňa čiastočne prepláca vybratie zubnej drene, prípravu výplne koreňového kanálika. Počet návštev nerozhoduje. Zdroj: VŠZP

Zubný lekár radí

Nová plomba

Vypadla mi plomba na stoličke, moja zubná lekárka mi odvŕtala zvyšok a plombu, dala podložku a novú plombu. Vŕtanie veľmi bolelo, doma zub bolel ešte viac. Vzala som si tabletku proti bolesti, ale bolesť ani na druhý deň neustúpila. Je normálne, že aj keď išlo len o výmenu plomby, zub nie je v pokoji a ako dlho to môže trvať?

Je to možné, najmä ak bol pod plombou kaz. Ak však lekárka všetko dobre urobila a vŕtanie neohrozilo zubnú dreň, bolesť by mala do dvoch až troch dní ustúpiť.

SkryťVypnúť reklamu

Bolesť po plombovaní zubu

Zubárka mi vyvŕtala štvorku vľavo dole, dala mi tam vložku a plombu. Zub ma stále bolí a už je to asi týždeň po vŕtaní. Keď som svojej zubárke volal, že zub stále bolí, povedala mi, že je to normálne a že to spôsobuje vloženie vložky a že sa to časom spraví.

Zub môže bolieť, ale bolesť by mala ustupovať. Ak nestupuje, je treba opäť prečistiť kanáliky.

Vypadávajúca plomba

Mám dosť veľkú dieru po vypadnutí plomby, zakaždým, keď idem k zubárovi, tak mi zub znovu zaplombuje. Plomba však vždy po niekoľkých dňoch vypadne, navyše v poslednom čase ma čím ďalej tým viac trápia bolesti práve pod týmto zubom. Odporúčate zub vytrhnúť?

Je možné aj iné riešenie ako trhanie, buď iný materiál alebo správna úprava zubu, aby plombu udržal.

SkryťVypnúť reklamu

Doplnenie amalgámovej plomby

Je možné staršiu, doteraz celkom pevne držiacu amalgámovú plombu doplniť o ďalší kúsok? Alebo je nutné vymeniť vždy celú plombu? Odlomil sa mi kúsok stoličky, lomová línia je nad ďasnom. Je nebezpečné, ak budem s návštevou u zubára otáľať? Zub nebolí, je uzatvorený, odlomená časť iba odkryla kus bočnej steny plomby.

Doplniť plombu je možné, ale nebude to fungovať. Amalgám sa nespojí. S návštevou u zubára neotáľajte. Je tam medzera, cez ktorú môžu baktérie prenikať medzi zub a plombu a spôsobiť tak kaz.

Problémy s mliečnym zubom

Desaťročnej dcére vypadla plomba na mliečnej štvorke vľavo dole. Bežne chodí k nášmu zubnému lekárovi, ale momentálne sa domov dostane až zhruba o pol roka. Detský zubár v Atlante po röntgene odmietol urobiť novú plombu, pretože ide o príliš veľký kaz, zasahujúci až k nervu. Odporučil umŕtvenie a vytiahnutie nervu a prekrytie zubu korunkou. Zaujíma ma, či by náš stomatológ postupoval podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Na detský zub je rozhodne zbytočné robiť korunku a ošetrenie kanálikov je ťažké, až nemožné. Preto treba aplikovať výplň, ktorá dokáže sčasti remineralizovať kaz (skloionomerný cement) či zub vytrhnúť. Zdroj:www.kittler.cz

ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 617
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 368
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 202
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 384
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 790
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 911
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 330
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu