Päťnásobný olympijský víťaz, austrálsky plavec Ian Thorpe oznámil v Sydney svoje rozhodnutie ukončiť kariéru. FOTO - SITA/AP
Plávanie v živote päťnásobného olympijského víťaza a jedenásťnásobného majstra sveta Austrálčana Iana Thorpa prestalo byť na prvom mieste. A keď nie je na čele rebríčka, nemá význam sa mu venovať. Také bolo vždy jeho krédo. V momente, ako si to Ian uvedomil, rozhodol sa ukončiť aktívnu kariéru. Hoci má len 24 a ešte mohol zhruba desať rokov zbierať tituly, neváhal ani chvíľu.
Smútil aj premiér
"Napadlo mi to v nedeľu popoludní sedem minút pred treťou. Viem to presne, lebo som sa akurát pozrel na hodinky. Najprv som sa rozhodol, že sa nezúčastním na marcových majstrovstvách sveta v Melbourne a vzápätí som si uvedomil, že chcem skončiť úplne," vysvetľoval austrálsky plavec na včerajšej mimoriadnej tlačovej konferencii.
Zvolal ju sám, aby svetu oznámil, že jeho čas nadišiel. Televízia ju vysielala v priamom prenose. Austrálčania plávanie milujú a Thorpe je jeho najjagavejšou hviezdou. "Pre mňa je to najlepší plavec všetkých čias," napísal o ňom vo svojej knihe jeho bývalý tréner Don Talbot.
"Je to nesmierna strata. Jeho obdivuhodné výkony si budú pamätať milióny Austrálčanov," smútil austrálsky premiér John Howard, ktorý je momentálne na návšteve Vietnamu.
Svetové rekordy ho už nelákajú
Thorpe sa nerozhodoval ľahko. "Pravdupovediac, bol to najťažší krok v mojom živote," cituje ho agentúra Reuters. "Pred očami sa mi mihali všetky doterajšie preteky. Viem, že mám len 24 a som na odchod primladý, ale už sa na tom nedá nič zmeniť. Nepredpokladám, že ešte niekedy v živote svoje rozhodnutie zmením. Boli to nádherné roky, ale nasilu pokračovať nemienim," tvrdí na stránkach news.com. au najmladší majster sveta plaveckej histórie. Mal len 15, keď v Perthe 1998 vyhral krauliarsku štvorstovku.
Iana už do ďalších tréningových kilometrov nedokázalo nič naštartovať. "Dosiahol som už všetko, čo sa dá. Viem, ako sa dá zaplávať svetový rekord, ale už necítim potrebu pokúšať sa o ďalší. Neinšpiruje ma to natoľko, ako by malo," povzdychol si 13-násobný svetový rekordér. Všetky vytvoril na krauliarskych tratiach. Tie na 200 a 400 m dodnes nikto neprekonal.
Nesúťažil už dva roky
Pre viacerých to až také prekvapenie nie je. Od olympiády v Sydney 2004, kde získal štyri medaily a stal sa v tej chvíli najúspešnejším austrálskym olympionikom histórie, na veľkom podujatí chýbal. Trápili ho zranenia (po páde v kúpeľni si zlomil dve kostičky na ruke), trpel chorobami (dostal infekčnú mononukleózu). Popritom sa sťažoval na psychickú únavu a čelil neklesajúcej popularite. Na MS 2001 vo Fukuoke Japonky kvôli nemu dokonca upadali do mdlôb.
Chcel mať aspoň chvíľu pokoj, a tak odišiel na trojmesačnú stáž do Kalifornie, no ani tam ho nenašiel. Paparazzi ho otravovali na každom kroku a on namiesto bazéna trávil čas na večierkoch s hollywoodskymi hviezdami. Šaláty vraj vystriedali hamburgery, iontové nápoje červené víno, a tak sa pri 195 centimetroch rýchlo prehupol cez 100 kilogramov. "Ja to rýchlo zrazím," bránil sa Ian.
Ani Popov ho nepresvedčil
Mimo bazéna si neprestajne užíval. Lyžoval, venoval sa móde, cestoval po Európe, podporoval charitu a spolupracoval s reklamnými firmami. Napríklad na celotelovom modeli firmy Adidas, ktorý zmenšoval odpor vody a ovplyvňoval spôsob obtekania okolo tela.
Po návrate domov skutočne začal prípravu na budúcoročné MS v Melbourne, čím potešil aj ruskú plaveckú legendu Alexandra Popova. "Thorpe stále môže súťažiť na najvyššej úrovni. Len musí prestať vysedávať a relaxovať. Verím, že si to v hlave urovná a nepremrhá svoj talent," odkázal mu cez médiá.
Žiaľ, jeho rady už nezabrali. Torpédo, ako dlhočizného Austrálčana s obrovskými dlaňami a chodidlami číslo 15 prezýval celý svet, nabralo nový kurz. Či správny, netuší ani sám Thorpe. "Ešte neviem, čo budem robiť. Určite si neotvorím inzertné noviny a nezačnem hľadať prácu. Hádam sa niečo pre bývalého úspešného olympionika nájde aj iným spôsobom."
Thorpove míľniky
1997
V štrnástich sa na Panpacifických hrách vo Fukuoke stal najmladším Austrálčanom, aký kedy svoju krajinu v plávaní reprezentoval. Získal dve striebra.
1998
Na MS v Perthe ho v pätnástich rokoch oslavovali ako najmladšieho majstra sveta histórie. Vyhral 400 m voľným spôsobom.
1999
Na MS v krátkom bazéne v Hongkongu vytvoril na 200 m trati svoj prvý svetový rekord.
2000
Obe zlaté na aténskej olympiáde získal vo svetových rekordoch a z Grécka si ešte viezol jedno štafetové striebro a bronz zo stovky.
2001
Absolútny Thorpov vrchol. Na MS v japonskej Fukuoke získal 6 zlatých a prekonal svetové rekordy na 200, 400 i 800 m voľný spôsob.
2003
Na MS v Barcelone pridal zlatý hetrik.
2004
Na OH získal zlato na 200 a 400 m v. spôsob a bronz na 100 m. Spolu so striebrom v krauliarskej štafete na 4 x 200 m sa stal najúspešnejším austrálskym olympionikom v počte zisku medailí. Vybojoval ich 8 (5 - 3 - 1).