oddelenia ekologickej parazitológie Ingrid Papajová.
Z 31 vyšetrených košických pieskovísk v tomto roku bolo kontaminovaných až 39 percent, povedala Papajová. Vajíčka škrkaviek sa však nachádzajú aj na trávnatých plochách.
Výskyt toxokarózy sa každým rokom zvyšuje aj v rámci celého Slovenska. Papajová informovala, že minulý rok potvrdili u nás 900 pozitívnych prípadov ochorenia, z toho polovicu u detí. Počet pozitívnych prípadov však každým rokom rastie približne o jedno percento.
Ako uviedli parazitológovia, majitelia psov a mačiek by mali dbať na ich pravidelné veterinárne prehliadky a odčervenie a druhou zásadou je „nevenčiť“ psov a mačky v blízkosti detských ihrísk a pieskovísk. Zbieranie psích a mačacích výkalov by malo byť samozrejmosťou, ale u nás to tak nie je.
V Košiciach je okolo 35-tisíc oficiálne evidovaných psov, čo znamená, že ročne na verejných priestranstvách zanechajú 2,5 tisíca ton exkrementov. Takmer 70 percent sa pritom hromadí na zelených plochách v blízkosti obytných domov. Pri kosení rotačnými kosačkami sa výkal rozdrví a rozmetá do okolia, čím sa zárodky parazitov rozšíria na väčšiu plochu.
Toxokaróza je parazitárne ochorenie psov a mačiek prenosné aj na človeka, spôsobené škrkavkou rodu Toxocara. Šíriteľmi vajíčok, ktoré dokážu prežívať tri až päť rokov, sú prostredníctvom svojich výkalov najmä psy a mačky. Vajíčka sa môžu prenášať priamo do úst pri hre so zvieratami alebo požitím kontaminovanej hliny či piesku, alebo trávy, zriedkavo vdýchnutím.