Slováci by si skôr osvojili dieťa z Afriky ako rómske

BRATISLAVA - Tri štvrtiny ľudí na Slovensku neuvažujú o adopcii dieťaťa, alebo si žiadne adoptovať nechcú. Osemnásť percent opýtaných si vie predstaviť, že by si dieťa adoptovali, 3,1 percenta si je istých, že by si mohli osvojiť aj rómske dieťa.

BRATISLAVA - Tri štvrtiny ľudí na Slovensku neuvažujú o adopcii dieťaťa, alebo si žiadne adoptovať nechcú. Osemnásť percent opýtaných si vie predstaviť, že by si dieťa adoptovali, 3,1 percenta si je istých, že by si mohli osvojiť aj rómske dieťa.

Prieskum urobila agentúra MVK na vzorke 1200 respondentov.

Šéf centra Návrat Marek Roháček hovorí, že Slovensko v dobročinnosti zaostáva za ostatnými krajinami. "V Nórsku, ktoré je porovnateľné v počte obyvateľstva, je v pestúnskej starostlivosti 7000 detí, na Slovensku iba 3000." Príčinu vidí v nedostatku ľudí, ktorí tvoria "myšlienkové a postojové zázemie", a v pretrvávajúcich mýtoch o adopcii. "Na druhej strane sa zmenili k lepšiemu zákony a častejšia je aj medializácia problematiky."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prieskum ukázal, že adopcii sú viac naklonené ženy (24,4 percenta) než muži (10,8 percenta). Prax ukázala, že v prvej fáze je žena iniciátorkou a hovorkyňou. Neskôr sa úlohy často vymenia. "Muži sú spontánnejší pri prijímaní dieťaťa. Ženy intenzívnejšie pociťujú rozdiely medzi cudzím a vlastným dieťaťom."

S adopciou súhlasí viac ateistov ako veriacich. Aj centrum Návrat očakávalo väčšiu otvorenosť od cirkevných organizácií. "V začiatkoch sme nenašli u cirkevných spoločenstiev podporu," hovorí Roháček.

Osvojeniu boli respondenti náchylní tým viac, čím mali vyššie vzdelanie. Prax je podľa Roháčka rovnaká. "Dôležitejšie ako vzdelanie je sociálna inteligencia adoptívnych rodičov," myslí si . Niekedy sa stáva, že vzdelaní rodičia majú vyššie nároky a vytvárajú na dieťa tlak. Nie je jedno, aké dieťa príde do akej rodiny.

SkryťVypnúť reklamu

S adopciou súhlasia skôr voliči SDKÚ, SF a SMK. Podľa sociologičky Lýdie Marošiovej predstavu o osvojení prijímajú najmä respondenti napravo od stredu a pravicovo orientovaní, najmä s liberálnym hodnotovým zázemím.

S adopciou súhlasilo viac občanov maďarskej národnosti ako slovenskej. Roháček si nemyslí, že národnosť má zásadnú úlohu. Podľa jeho skúseností majú kladný vzťah k adopciám najmä mnohodetné rodiny z Oravy. Menej náchylné prijať dieťa sú rodiny na Kysuciach.

V detských domovoch je dnes asi štyritisíc detí, väčšinou rómskych. Preto sa výskum zameral aj na adopciu rómskych detí. Počet respondentov, ktorí sa bránia úvahe o adopcii rómskeho dieťaťa narástol o 12 percent. Prieskum podľa Roháčka ukázal, že nie sme tolerantná spoločnosť. "Reakcie okolia sú v takých prípadoch podozrievavé alebo nadmieru oceňujúce, čo tiež nie je štandardné," myslí si. "Nie každá rodina je schopná vyrovnať sa s útokom z vonku. Rodičia si radšej zoberú dieťa z Afriky, ako rómske dieťa."

SkryťVypnúť reklamu

Ani jeden manažér a iba 3 percentá podnikateľov by boli ochotné uvažovať o adopcii rómskeho dieťaťa. Najochotnejšie sú rodiny s čistým príjmom do 5000 korún. Roháček hovorí, že peniaze v tomto rozhodovaní nie sú dôležité, podstatnejšia je politicko-spoločenská stabilita. "Môžu byť použité ako argument, ale nie skutočný. Rodiny, ktoré si vzali dve-tri deti, boli skôr ľudia, ktorí už mali viac detí a bolo zrejmé, že ďalšia adopcia ich dostane pod ekonomický štandard."

Dieťa z cudziny sa adoptovať dá, ale u nás to ľudia nerobia

Herečky Angelina Jolie, Meg Ryan, Nicole Kidman, alebo Sharon Stone si adoptovali deti, väčšinou z krajín tretieho sveta. Aj na Slovensku je to možné cez Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže, zatiaľ však o medzištátnu adopciu nie je veľký záujem. Podľa zamestnancov centra sa záujem zvyšuje iba v čase vojnových konfliktov a prírodných katastrof.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšinou ide o deti z krajín, ktoré nepodpísali Dohovor o ochrane detí a spolupráci pri medzištátnych osvojeniach. Vtedy záujemcovia musia kontaktovať veľvyslanectvo daného štátu, ktoré zistí, či je adopcia možná podľa jeho legislatívy.

Pri jedinej doterajšej adopcii z Rwandy krajina, hoci dohovor nepodpísala, trvala na tom, že centrum musí vydať súhlas s osvojením pre žiadateľov zo Slovenska. Centrum zabezpečilo aj medzištátne osvojenie jedného dieťaťa z Česka.

Ľudia zo zahraničia si adoptujú deti zo Slovenska. V minulom roku prišlo 85 nových žiadostí a 41 detí zverili do predosvojiteľskej starostlivosti. Najviac slovenských detí si osvojili Taliani, od roku 2003 spolu 120. (mip)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 336
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 894
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 689
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 183
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 628
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 386
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 717
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu