komisia pri obvodnom banskom úrade v Prievidzi. Pracovníci, ktorí už v bani nepracujú, si myslia, že bol zanedbaný geologický prieskum a odvodnenie.
Voda v rizikovom úseku údajne nadmerne presakovala už niekoľko dní, a baníci mali obavy. Zrejme zo strachu o prácu však mlčia.
Generálny riaditeľ Hornonitrianskych baní Peter Čičmanec hovorí, že prieskum nezanedbali. Kedy budú prvé výstupy z vyšetrovania komisie, zatiaľ nevedel spresniť ani predseda obvodného banského úradu Bohuš Sliacky.
Vedúci oddelenia geofyziky Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra Igor Hrušecký je presvedčený, že najmodernejšia technika, ktorá dokáže nasimulovať a zobraziť prostredie v bani, je schopná takéto riziká odhadnúť veľmi presne. Je však drahá a v uhoľnom baníctve na ňu nie sú peniaze. Ak by ju baňa kúpila, podľa neho by ju to položilo.
Presakovanie vody, na ktoré upozorňovali baníci, môže byť podľa Hrušeckého signálom, že niečo v nadloží nie je v poriadku. Automaticky to však ešte nemusí znamenať hrozbu havárie, je to však určite dôvod na zvýšenú opatrnosť, lebo k závalom zriedka dochádza bez varovných signálov. Rozsiahly zával sa podľa neho pri súčasnom stupni techniky v bani predvídať nedal.
"Myslím si, že v tomto prípade naozaj nastal nekontrolovateľný a nepredpokladaný výron materiálu," hovorí Hrušecký. Zastaviť ho podľa neho nemohla žiadna sanačná chodba, lebo bol mimoriadne intenzívny. Podľa neho situáciu do určitej miery komplikuje aj to, že v Bani Nováky sa ťaží takmer 60 rokov, takže už nespĺňa dnešné svetové štandardy.
V porovnaní s menej rozvinutými krajinami sú však na tom slovenskí baníci stále o niečo lepšie. Za najrizikovejšie sa považujú čínske bane, kde sa na pracoviskách nekontroluje ani množstvo metánu. Keďže slovenské uhoľné bane nie sú vybavené modernou monitorovacou technikou, zrejme sa podľa Hrušeckého otvorí diskusia, či má uhoľné baníctvo na Slovensku perspektívu.
Kráter po závale v hĺbke 200 metrov, viditeľný aj na povrchu, hodnotí odborník ako zvláštny, nie je to však úplne neobvyklé. "Takýto kolaps sa vyskytuje skôr v plytších baniach, no ojedinele sa môže objaviť aj v takýchto prípadoch. Stáva sa to vtedy, ak ide o pórovitú horninu." Kráter na povrchu už z bezpečnostných dôvodov zasypali.
KVETA FAJČÍKOVÁ