„Povedie to k nehospodárnemu nakladaniu s finančnými prostriedkami a k rádovému nárastu dlhov v zdravotníctve,“ povedal Mikloš. Upozornil, že takýto krok je aj v rozpore s programovým vyhlásením vlády.
Spolu so zámerom povinného poistenia štátnych poistencov a s opätovným zavedením ich tripartitného riadenia povedú tieto kroky k horšiemu fungovaniu poisťovní.
V minulých rokoch štát vynaložil desiatky miliárd korún na oddlženie zdravotníctva, no ak vláda zavedie avizované zmeny, povedú len k narastaniu dlhov v zdravotníctve a v konečnom dôsledku k zhoršeniu zdravotnej starostlivosti a samotného zdravotníctva. Podľa podpredsedu SDKÚ si vláda zrejme neuvedomuje riziká, ktoré vyplývajú z pripravovaných krokov.
Vláda totiž zvýšila odvody za svojich poistencov o jeden percentuálny bod, čo by ročne malo byť o 6 miliárd korún viac. Zároveň však v rozpočte na to vyčlenila iba 2 miliardy korún. „Vláda poverila ministra zdravotníctva hľadať finančné rezervy vnútri systému, ale sama prijíma kroky, ktoré nepovedú k vyššej efektívnosti a zvýšeniu zdrojov,“ povedal Mikloš.