Podľa Martina Chrena z Nadácie F. A. Hayeka navrhovaná zmena nahráva dôchodkovým spoločnostiam a ide proti sporiteľom. Obmedzuje im slobodu výberu a zvyšuje náklady v prípade nespokojnosti so službami penzijného správcu.
„Dôchodkové spoločnosti nevyčerpali všetky možnosti, ktorými by mohli obmedziť špekulatívne prestupy, ako je napríklad vytvorenie takzvaných čiernych listín dílerov, ktorí „kupčia“ s klientmi,“ povedal Chren.
Prestupy sa majú spoplatniť
Sporiteľ môže zmeniť dôchodkovú spoločnosť najskôr po dvoch rokoch od podpisu zmluvy, no bude musieť osobne požiadať Sociálnu poisťovňu o vystavenie akceptačného listu, za čo jej v hotovosti uhradí 500 korún. Spoplatnenie prestupov sa má kompenzovať znížením poplatkov, ktoré platia sporitelia za správu dôchodkového fondu. Maximálny mesačný poplatok z úspor by sa mal znížiť z terajších 0,08 na 0,075 percenta. Neskôr by nemal byť vyšší než 0,065 percenta.
Obmedziť by sa mala aj provízia pre sprostredkovateľov. Jej maximálna výška by nemala pesiahnuť 6 percent priemernej mesačnej mzdy.
Odmena pre sprostredkovateľa by pritom v ďalšom roku nemala prekročiť 1036 korún. V polovici roka pritom odmeny pre sprostredkovateľov presahovali aj 8-tisíc korún za jednu zmluvu.
Odmeny za nové zmluvy sa budú regulovať
Vláda zároveň navrhuje obmedziť výdavky jednej dôchodkovej spoločnosti na propagáciu a reklamu dôchodkových fondov. V nasledujúcom roku by to malo byť najviac 17,3 milióna korún. V ďalších rokoch sa náklady budú odvíjať od rastu priemernej mzdy v národnom hospodárstve.
Podľa poslanca Júliusa Brocku je navrhovaná novela výsledkom dohody dôchodkových spoločností, ktoré v súčasnosti pôsobia na trhu. „Nepovažujem to za zásadný zásah do druhého piliera,“ povedal Brocka. Dôchodkové spoločnosti štátnu reguláciu provízie za prestup klienta z jednej dôchodkovej spoločnosti do inej vítajú.
„To, že klient sám požiada o prestup na príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, odstráni riziko špekulatívnych prestupov,“ povedala hovorkyňa Winterthur DSS Zuzana Tichá. Doteraz zmenilo dôchodkovú spoločnosť približne 14 percent sporiteľov. „Väčšina z nich prestúpila predovšetkým z iniciatívy jednotlivých sprostredkovateľov,“ povedala Tatiana Balážová z ČSOB DSS.
Zníži sa penále pre Sociálnu poisťovňu
Návrh novely znižuje penále pre Sociálnu poisťovňu za meškajúce platby pre klientov na ich dôchodkové účty. Poisťovňa musí podľa súčasnej legislatívy platiť klientom penále 0,05 percenta z dlžnej sumy za každý deň omeškania. Ročne sa tak klientom meškajúce úspory zhodnotia o 18,25 percenta.
Penále tak vysoko prevyšuje úrok, ktorým by sa omeškaný príspevok zhodnotil v dôchodkovom fonde. Podľa návrhu novely by sa penále malo určiť podľa základnej úrokovej sadzby Národnej banky platnej k 1. januáru daného roka. „Fakt, že Sociálna poisťovňa do značnej miery zlyhávala v úlohe centrálneho výberu príspevkov do druhého piliera, je potrebné riešiť systémovým zlepšením jej činnosti a nie zjemňovaním sankcií proti nej,“ povedal Chren.
Čo navrhuje novela:
za zmenu dôchodkovej spoločnosti by mali klienti zaplatiť 500 korún, budú však musieť požiadať Sociálnu poisťovňu o vydanie akceptačného listu
návrh novely znižuje poplatky, ktoré platia sporitelia dôchodkovým spoločnostiam za správu úspor
novela reguluje výdavky dôchodkových spoločností na reklamu a pre sprostredkovateľov
návrh znižuje pokuty pre Sociálnu poisťovňu za neskorý prevod príspevkov na osobné dôchodkové účty klientov