Podľa riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Sihelského bola táto v poradí ôsma burza práce osobitá tým, že bola zameraná na jednu krajinu. Zamestnávatelia, ktorí prišli do Košíc z Anglicka ponúkali špecifické pracovné pozície, napríklad v naftárskom a plynárenskom priemysle, ale aj v oblasti strojárstva, stavebníctva, poľnohospodárstva, reštauračných služieb, dopravy a podobne. Britské dni, ktoré otvorila veľvyslankyňa Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Judith Macgregor, pripravila sieť EURES.
Podľa Sihelského od nášho vstupu do EÚ našlo krátkodobé či dlhodobé pracovné uplatnenie v Británii už vyše 44 000 Slovákov. V prvých etapách to boli hlavne robotnícke profesie, ale v súčasnosti už obsadzujú Slováci aj kvalitatívne vyššie pracovné miesta.
Britská veľvyslankyňa uviedla, že zamestnávatelia vo Veľkej Británii oceňujú kvalifikačné a osobnostné predpoklady Slovákov a na trhu práce ich uprednostňujú. Pripustila, že mzdové ohodnotenie je na začiatku nižšie ako u domácich zamestnancov, ale ak presvedčia svojimi kvalitami, vytvoria si predpoklady na vyššie ohodnotenie.
Sihelský odporučil využívať na hľadanie práce v zahraničí práve služby siete EURES, pretože sú transparentné, objektívne a bezplatné.
Britské dni v Košiciach zorganizovali pre tých, ktorí si hľadajú prácu v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska, prípadne o tom ešte len uvažujú, chcú sa stretnúť osobne so zamestnávateľmi z tejto krajiny, alebo ich zaujímajú informácie o životných a pracovných podmienkach. (tasr)