Byť zamestnancom považujú mnohí ľudia za istotu. Táto istota má však aj svoje tienisté stránky - o tom sa už presvedčili tí, ktorých firmy boli zrušené alebo ohlásili prepúšťanie z dôvodov racionalizácie výroby. Najväčšie problémy nájsť si nové miesto majú v takýchto prípadoch spravidla starší ľudia a ženy s malými deťmi.
Mnohé sa ocitli v zdanlivo bezvýchodiskovej situácii, až kým sa nerozhodli vziať svoj osud do vlastných rúk a začať podnikať.
"Naše klientky majú rôzne vzdelanie, sociálne pozadie, sú z rôznych regiónov, niektoré sú živiteľkami rodín, a mnohé potrebujú povzbudiť, získať sebavedomie, najmä vtedy, ak sa vracajú do práce po materskej dovolenke, alebo ak boli dlhší čas nezamestnané," hovorí projektová manažérka nadácie Integra Milena Uhlíková. "Mnohé naše ženy spája to, že nechcú mať nad sebou žiadneho vedúceho, sami si chcú určiť systém práce, aj to ako firma bude fungovať, prístup k zákazníkovi, jednoducho chcú byť sami sebe šéfkami."
Nadácia Integra už niekoľko rokov podporuje pri štarte najmä malé podniky vedené ženami. Pomáha im prostredníctvom malých pôžičiek, vzdelávaním, ale aj ďalším servisom. Jej databáza obsahuje veľa
mien a každé z nich hovorí o jednej firme. Väčšinou vznikli z veľmi skromných prostriedkov - niektoré nemali pri štarte iné finančné zdroje ako 100-tisícovú (alebo menšiu) pôžičku od nadácie.
Pre tieto firmy je charakteristické, že vznikli na základe dôkladných úvah a s minimom rozšafnosti. Podľa Mileny Uhkíkovej sú ženy aj pri uskutočňovaní svojich podnikateľských snov veľmi opatrné. Niekedy veľmi dlho zvažujú situáciu a pripravujú sa. "Vidíme to, keď končíme tréning," vysvetľuje Uhlíková. "Na konci školenia väčšinou vstúpi do reálneho podnikania približne iba tretina žien. Ďalšie sa nám často ozvú až po pol roku, po roku. Triedia si informácie a chvíľu trvá, kým myšlienka dozreje."
(gal)