Keď v osemdesiatom deviatom opadlo revolučné nadšenie a city rozbúrené zážitkami z námestí, začal sa život, aký dovtedy ľudia na Slovensku nepoznali. Začali sa otvárať štátne hranice, ale aj zatvárať brány mnohých štátnych podnikov. Turbulentné udalosti prudko menili životné podmienky. Nové pomery prinášali niektorým výzvy, slobodu a možnosti, iným brali istotu a pôdu pod nohami. Aké pracovné príležitosti mali ľudia do "nežnej" a aké majú dnes? Žiadny prieskum, ktorý by mapoval kariérne možnosti obyvateľov Slovenska, sa zatiaľ neuskutočnil. "Predpokladám, že odpovede na takúto otázku by boli štruktúrované podľa veku a vzdelania," hovorí Ivan Dianiška z agentúry Focus. "Môj odhad je, že tí, ktorí v tom čase mali pätnásť až dvadsať rokov by zrejme nevedeli porovnávať. Z novej situácie profitovali najmä vzdelanejší ľudia mladšieho a stredného veku vo väčších mestách - tým sa otvorili nové možnosti. Problematicky by zrejme hodnotili situáciu tí, ktorých revolúcia zastihla v staršom veku. Väčšina z nich chápe nové podmienky ako kapitalizmus, ktorý im priniesol len veľké problémy. A k tomu pristupuje samozrejme ešte jeden aspekt, ktorý nie je zanedbateľný: či sa človek pozerá na prelom iba z ekonomickej stránky, alebo či je pre neho dôležitý aj moment získania slobody. Ak chýba sloboda ako hodnota, tak drvivá väčšina hodnotí vývoj negatívne."
Mnohé kariéry naplánované s výhľadom na veľa rokov sa po roku 1989 zrútili a dopredu sa dostali tí, ktorí dokázali dobre odhadnúť situáciu a chytili sa príležitosti.
"Na začiatku deväťdesiatych rokov zanikali podniky, ale zároveň k nám prichádzali zahraničné spoločnosti. Začal sa formovať trh práce a bolo potrebné zorientovať sa v ňom," hovorí Rastislav Podhorec, ktorý mal v tom čase sedemnásť. "Generácia, ktorá mala vtedy 25 až 30 rokov, dostala obrovský priestor na sebarealizáciu. Poznám veľa takých, ktorí sa veľmi rýchlo dostali na veľmi zaujímavé a pomerne vysoké pozície najmä
v rozličných zahraničných firmách, pretože boli "tam" a na trhu bola veľká diera, ktorú bolo treba zaplniť. Vtedy veľa ľudí odišlo napríklad aj do zahraničia. Mladší ľudia, ktorí skončili vysoké školy neskôr, po roku 2001, už také možnosti nemali, pretože generačná diera sa pomaly zapĺňa a kariéry sa budujú pomalšie."