júna je potrebné dopracovať jeho realizačný a finančný rámec,“ povedal po rokovaní vlády minister priemyslu a obchodu Miroslav Grégr, autor „veľkého tresku“.
Podľa denníka Financial Times je cieľom tohto plánu podporiť ekonomiku krajiny a pripraviť ju na vstup do Európskej únie. Po troch rokoch ekonomickej recesie dosiahol rast hrubého domáceho produktu v Českej republike 3,1 percenta. Toto číslo je však výrazne nižšie ako v Poľsku, prípadne v Maďarsku. Dvojročný investičný program počíta s tým, že s jeho pomocou sa českej ekonomike podarí v tomto roku vzrásť o štyri percentá a v roku 2002 o päť až šesť percent.
Podľa ministra Grégra program nezaťaží štátny rozpočet, niektorí analytici si však myslia, že môže mať vplyv na výrazné prehĺbenie fiškálneho schodku. Grégr predpokladá, že financovanie tohto odvážneho plánu by sa malo zabezpečiť z peňazí získaných z privatizácie, z pôžičiek od komerčných bánk a z fondov Európskej únie. Okrem toho sa uvažuje aj o vydaní dlhopisov Fondu národného majetku ČR. Takto získané peniaze by sa mali použiť na výstavbu infraštruktúry, bytov a na ďalšie projekty.
Ministerstvo financií, ktoré sa bude spolupodieľať na konkretizácii výdavkov na jednotlivé projekty z navrhovaného balíka, však chce dosiahnuť zníženie objemu takto investovaných prostriedkov. Rezort financií si totiž myslí, že očakávania ministerstva priemyslu ohľadne príjmov štátu z privatizácie sú prehnane optimistické.
Pesimistický postoj ministerstva financií vychádza z toho, že ceny akcií telekomunikačných firiem klesajú, čo sa odrazí aj vo výnosoch z predaja Českých telekomunikácií a Českých rádiotelekomunikácií. Vláda dostane za predaj týchto firiem oveľa menej, ako pôvodne predpokladala, varuje ministerstvo. Okrem toho sa ani tender na mobilné licencie tretej generácie asi neskončí s predpokladaným výsledkom.
GABRIEL KÁDASI