Ivan Kopáčik zo spoločnosti Gordias rozdelil na včerajšej konferencii o elektronickom obchode problémy s prijatím zákona o e-podpise do troch hlavných okruhov: otázka bezpečnosti, nedostatočná analýza trhu a precenenie možností. Podľa neho musí zákon vyriešiť otázku bezpečnosti vyplývajúcej z odlišnosti papierového a elektronického dokumentu. „Kedysi bola bezproblémová kopírovateľnosť súborov považovaná za plus. Pri požiadavkách e-obchodu sa však musí klásť dôraz predovšetkým na bezpečnosť,“ povedal Kopáčik.
Nedostatočnú analýzu trhu považuje Kopáčik za ďalší z problémov. „Elektronický podpis bude mať opodstatnenie, iba ak ho budú ľudia používať.“ Kopáčik takisto upozorňuje na preceňovanie súčasných možností. „Nie však technologických, ale organizačných,“ dodal. V tejto súvislosti spomenul nedobudovanú komunikačnú infraštruktúru štátnej správy vo vzťahu k podnikateľom.
Skúsenosti s elektronickým podpisom už majú aj v Česku. „Tam sa e-podpisy rozdeľujú na bežné a zaručené,“ povedala právnička PricewaterhouseCoopers Iveta Hodková. Bežný e-podpis sa používa v styku medzi fyzickými alebo právnickými osobami a umožňuje definovať odosielateľa aj vzhľadom na obsah dokumentu. Zaručený e-podpis poskytuje vyššiu formu ochrany identity odosielateľa a v ČR sa používa v styku so štátnou správou. Zaručený e-podpis tiež upozorní obe strany, ak bol obsah elektronického dokumentu zmenený.
TOMÁŠ VELECKÝ