Za jeho zotrvanie vo funkcii sa vyslovilo 330 zo 476 delegátov kongresu ODS. Topolánek vedie stranu od roku 2002, keď vystriedal jej zakladateľa Václava Klausa. Pred štyrmi rokmi dostal od delegátov 90 percent hlasov. Teraz ich získal len necelých 70 percent.
Na post predsedu ODS kandidoval iba Topolánek. Mnohí delegáti však od soboty tvrdo kritizovali zámer spolupracovať na vládnej úrovni s ČSSD. Okrem faktu, že Topolánka nevolilo 146 delegátov, možno za výstrahu a potvrdenie výhrad časti členstva voči predsedovi považovať výsledok voľby prvého podpredsedu ODS.
Doterajšia Topolánkova „pravá ruka“, vicepremiér Petr Nečas svoju stranícku funkciu neobhájil. Na poste druhého muža strany ho vystriedal pražský primátor Pavel Bém, ktorý je považovaný za obľúbenca čestného predsedu ODS, prezidenta Klausa.
Kongres dal vedeniu strany úlohu zabrániť vzniku spoločnej vlády ČSSD s komunistami. Topolánek dostal na rokovania o novom vládnom kabinete voľné ruky, o jeho konkrétnom zložení či o termíme predčasných volieb sa v uznesení nehovorí.
Topolánka kongres iba zaviazal, aby v prípade, že sa mu nepodarí presadiť voľby v budúcom roku, zložil vládu, v ktorej programe bude čo najviac priorít ODS.
O návrhu zakázať vedeniu akúkoľvek spoluprácu s ČSSD napokon delegáti ani nehlasovali. Topolánek tak môže´dalej rokovať so všetkými stranami s výnimkou komunistov o prechodnej vláde „národného dialógu a českého predsedníctva EÚ“.