Hoci presný obsah podania nepoznajú, nevedia si predstaviť, ako konkrétne preukáže porušenie svojich práv.
Podľa predsedu ústavnoprávneho výboru Mojmíra Mamojku (Smer) je to "výstrel do vzduchu". Peter Miššík (SDKÚ) si myslí, že Hagyari sa tak snaží len spopularizovať.
"Na jednej strane je to sympatický pokus, ale na druhej strane, sú to veci, ktoré Európa za nás nevyrieši," povedal právnik Radoslav Procházka. Zmenu musí prijať parlament.
Hagyari hovorí, že svojou sťažnosťou chcel poslancov priviesť k rozumu. "Aby si uvedomili, že majú predovšetkým slúžiť ľuďom a nie sa neprimerane zvýhodňovať." Podľa neho priestupková imunita narúša základný princíp rovnosti pred zákonom. Poslanci vďaka nej nemôžu byť potrestaní za priestupky, ktoré nesúvisia s ich prácou v parlamente.
Politici zhodne tvrdia, že si vedia predstaviť diskusiu o obmedzení imunity, najmä priestupkovej. Podľa Miššíka však poslanci vždy pred hlasovaním hovoria, že so zúžením imunity nemajú problém a potom je výsledok úplne iný.
Neúspešne sa skončil aj októbrový pokus o obmedzenie imunity, na základe návrhu poslanca Daniela Lipšica (KDH). Neprešiel do druhého čítania. (vev)