Ministerstvo financií v rozpočte predpokladá len sedem percent. Rozdiel by mohol do štátnej kasy priniesť dodatočných šesť miliárd korún.
Vyššie príjmy dajú podľa koaličných politikov vláde šancu naplniť viac zo svojho programu. Niektorí sú ochotní zmeniť zaužívané rozpočtové pravidlá, aby mohli uvoľniť viac výdavkov.
V návrhu zákona je ustanovenie, podľa ktorého sa pre vyššie príjmy môžu zvýšiť aj výdavky. Najviac však o percento oproti schválenému rozpočtu.
Predseda SNS Ján Slota by rád z prípadných vyšších príjmov podporil malé a stredné podnikanie. "To dopomôže k ešte rýchlejšiemu rastu hrubého domáceho produktu," povedal SME. Nevidí problém v zmene pravidiel, videl by ho však v tom, ak by dodatočné peniaze z daní išli len na sociálne veci. "K tomu treba pristupovať triezvejšie, pretože by to mohlo byť kontraproduktívne."
"Je toľko podfinancovaných sfér. Tu je do čoho dávať peniaze, len aby boli," myslí si podpredseda HZDS Milan Urbáni. Prioritami podľa neho sú: rodina, podpora bývania, ženy na materskej, vzdelanie, podpora podnikateľov, ale aj školstvo, zdravotníctvo. Poslanec by podporil investície do týchto oblastí aj za cenu, že by sa menili pravidlá štátneho rozpočtu.
Predseda rozpočtového výboru zo Smeru Jozef Burian je v odhade príjmov opatrný. Pokiaľ by boli vyššie, pozdávalo by sa mu, keby z nich štát podporil zahraničné investície a nasmeroval ich do chudobnejších oblastí. "To by pomohlo zmierniť regionálne rozdiely v krajine."
Zdržanlivo sa vyjadril aj k možnej zmene rozpočtu. "Nehovorilo sa o tom, že v prípade vyšších príjmov by sme mohli dodatočne použiť viac ako jedno percento plánovaných výdavkov," povedal.
Podľa ministerstva financií by sa o tom vôbec hovoriť nemalo. "Určite s tým nebudeme súhlasiť, lebo by to vnieslo do rozpočtu väčšiu neistotu a narúšalo koncepciu jeho zostavovania aj v ďalších rokoch," odkázal poslancom hovorca rezortu Miroslav Šmál.
Podľa ministra vnútra zo Smeru Roberta Kaliňáka by pri prípadnom zvýšení rozpočtových výdavkov bolo treba "hľadať rovnováhu medzi rozvojovými programami a programami, ktoré zmierňujú dopady reforiem".
Dodatočné príjmy by podľa analytikov mali v súčasnosti, keď sa ekonomike darí, ísť v prvom rade na znížovanie deficitu a štátneho dlhu. Ak však poslanci chcú dávať peniaze na nové výdavky, mali by podľa ekonóma Tatra banky Roberta Pregu sanovať najmä rizikové oblasti. Napríklad vláda zvýšila v rozpočte výdavky pre zdravotníctvo iba na prvé štyri mesiace. Potom si peniaze má ministerstvo hľadať vo vlastných rezervách.
Bývalý minister financií Ivan Mikloš z SDKÚ si myslí, že vláda bude rozdeľovať to, čo nenahospodárila. "Je zjavné, že je to výsledok reforiem a ekonomickej politiky minulej vlády." Nadmerné míňanie by podľa neho nebolo rozumné, pretože by mohlo zvýšiť infláciu a ohroziť prijatie eura. Otázna je podľa neho efektívnosť vynaložených peňazí. On sám si však dokáže predstaviť podporu vzdelania, vedomostnej ekonomiky, aj výstavby diaľnic.
Autor: MIROSLAV KERNĽUBOŠ JANČÍK