Štát by 3,1 milióna ľuďom obmedzil právo vybrať si zdravotnú poisťovňu. Poistení by museli byť vo Všeobecnej alebo v Spoločnej zdravotnej poisťovni. Ide o zásadnú zmenu v systéme, sloboda výberu je u nás už 12 rokov.
Zámer kritizovala v stredu SDKÚ. Jej predseda Mikuláš Dzurinda ho nazval boľševizujúcim zásahom, ktorý zavádza nerovnoprávne postavenie ľudí a vyvlastňuje súkromné poisťovne. Fico sa ku kritike nevyjadril.
Politológ Miroslav Kusý sa domnieva, že premiér vyčkáva. „Premiér vždy vedel jasne a briskne zaujať stanovisko. Niekoľkokrát sa jednoznačným a radikálnym stanoviskom popálil,“ pripomenul. Dnešnú Ficovu taktiku používal Dzurinda. „Počkal si, kam smeruje verejná mienka, a podľa toho sa vyjadril.“
Na opozíciu zareagovalo ministerstvo zdravotníctva. Hovorkyňa ministra Silvia Balázsiková urobila vo štvrtok brífing v Košiciach, lebo vraj nedokáže tak rýchlo prísť do Bratislavy. Minister Ivan Valentovič je v zahraničí.
Argumenty opozície proti pripravovanej novele Balázsiková označila za predčasné, nekompetentné a nepodložené. „Chcem zdôrazniť, že celá táto oblasť, ktorú chceme znovu legislatívne spracovať, je ešte stále v štádiu príprav.“
Obhajovala aj pozíciu štátnych poisťovní, údajne fungujú dobre. Na dôchodcoch, deťoch, ženách na materskej a nezamestnaných podľa nej nemôžu zarábať, a preto ministerstvo považuje za absurdný názor, že vytvára priestor, aby sa „v tichosti kradlo“.
Štátny tajomník Daniel Klačko zo SNS povedal, že podľa pokynov ministra sa pre médiá vyjadruje iba komunikačné oddelenie a on to rešpektuje. Neprezradil ani svoj názor na povinné poistenie poistencov štátu.
Autor: dro