pina Para, predsedovia opozičných strán, ktorí každoročne spomienku organizujú.
Organizátori nepočítali s masovou účasťou, nenechali ani odkloniť električky, ktoré jazdia cez námestie. Medzi ľudí skôr stredného veku sa šírila z dreveného stánku na námestí vôňa pečených gaštanov, ktoré predával mladík, čo mohol mať v roku 1989 asi tri roky.
Pódium na Námestí SNP postavili tak, že jeho súčasťou bola povstalecká socha Bratislavčanmi nazývaná „rozvadená rodina“. Tvoria ju chlap so samopalom a obďaleč dve ženy, ktoré vyzerali, akoby stáli na pódiu.
Na úvod hrali bieloruskí zakázaní rockeri N.R.M., ktorí hrávali na demonštráciách proti marcovým výsledkom bieloruských prezidentských volieb. Skratka N.R.M. je v slovenčine Nezávislá republika Túžba. Skupina s otužilým basgitaristom v tričku s krátkymi rukávmi zahrala asi osem pesničiek a na veľkoplošnej obrazovke sa objavili zábery z preplneného námestia v novembri 1989, rečniaci Ján Budaj, Milan Kňažko, emotívny prejav Mariána Labudu v divadle počas štrajku.
Snímky pripomenuli aj to, ako sa námestie za 17 rokov zmenilo - dnes je tam množstvo súkromných obchodov, kaviarničiek, okolo zaparkované limuzíny, nemocnica sa volá Milosrdní bratia, a na stene má pamätnú tabuľu na novembrové udalosti, na konci námestia je McDonald's.
Pri Kubišovej vystúpení sa objavili nad hlavami ľudí sviečky, s prejavmi ju vystriedali kňaz Anton Srholec, Martin Bútora a Zuzana Kronerová. Tá hovorila, že divadlá dnes nemajú peniaze, ľudia na lístky do kina, a namiesto parkov vyrastajú budovy. „Napriek tomu to pred 17 rokmi stálo za to, lebo o tom môžem slobodne hovoriť.“ Srholec hovoril šťavnatým slovníkom o barbarstve, násilí, likvidovaní, strieľaní na hraniciach za komunizmu.
Rečnili aj organizátori Mikuláš Dzurinda z SDKÚ, Béla Bugár z SMK a Pavol Hrušovský z KDH. Spomínali na minulosť, ale v prejavoch bolo medzi riadkami silne cítiť kritiku súčasnej vlády. Dzurinda hovoril, že by sme mali byť citliví na obmedzovanie mimovládnych organizácií, diktát nezávislým inštitúciám.
Bugár si myslí, že ľudia narodení v roku 1989 si dnes ani nevedia predstaviť, aké to predtým bolo.
Vláda oslavy ignorovala, vydala iba jedno vyhlásenie. Vo Ficovom kabinete je zo 16 členov 10 bývalých komunistov.