Hrubý domáci produkt nestúpa len pre vyššie zisky podnikov. Zvyšujú sa aj platy. Ľudia mali v prvom polroku na výplatných páskach v priemere skoro o deväť percent viac ako vlani. Reálne, teda po odrátaní inflácie, stúpla priemerná mzda o štyri percentá.
Domácnosti sú bohatšie aj preto, že je menej nezamestnaných. Zamestnanosť stúpla v treťom štvrťroku medziročne o dva a pol percenta. Nezamestnanosť je historicky najnižšia. V októbri bolo na úrade práce zahlásených 271-tisíc ľudí. Začiatkom minulého roku to bolo o vyše stotisíc viac. „Pozitíva rýchlej expanzie ekonomiky vidno predovšetkým na trhu práce v klesajúcej nezamestnanosti a zvyšovaní platov,“ povedal ekonóm ČSOB Petr Dufek.
Spojené nádoby
Rast ekonomiky a zvyšovanie životnej úrovne sú spojené nádoby. „Otváranie nových podnikov zvyšuje zamestnanosť, čo tlačí na rast miezd a zvyšuje životnú úroveň. Aj preto rastie aj ekonomika,“ povedal ekonóm UniBanky Viliam Pätoprstý.
Na rozbehnutom hospodárstve zarába rozpočet. Dane doň prinášajú viac peňazí pre zdravotníctvo, školstvo či na výplatu dôchodkov. Pre pokles nezamestnanosti štát šetrí tým, že musí menej peňazí dávať na sociálne dávky. „Rast prináša aj vyššie daňové výnosy pre štát, a teda väčší koláč aj pre verejný sektor, alebo aj možnosť pre prípadné zníženie daňového zaťaženia,“ povedal Pätorpstý.
Vyššie prerozdeľovanie peňazí cez rozpočet, s ktorým počíta nová vláda, podľa ekonóma SAV Viliama Páleníka ekonomike krátkodobo neuškodí. Míňanie väčšieho balíka z verejného rozpočtu môže krátkodobo dokonca zvýšiť rast. Neskôr to však môže byť nebezpečné. „Vyššie prerozdeľovanie peňazí by mohlo z dlhodobého hľadiska povaliť hospodárstvo,“ varuje Páleník. Vláde radí, že má byť pri rozdeľovaní peňazí z rozpočtu „opatrnejšia, aby budúce generácie nemali problémy so splácaním štátneho dlhu.“
Spanilá jazda nekončí
Ekonomike sa bude dariť aj v nasledujúcich mesiacoch. „Všetko nasvedčuje tomu, že rast by sa mal ešte zrýchliť, pretože automobilky zatiaľ nevyrábajú naplno, výrobu iba rozbiehajú,“ povedal Páleník. Hospodárstvo dopredu poženú aj eurofondy. Budúci rok začína nové rozpočtové obdobie únie, počas ktorého by k nám málo prúdiť z Bruselu trojnásobne viac peňazí ako doteraz.