„Vitajte v Európskej únii,“ pozdravil Gyurcsány na úvod rumunskú delegáciu v rumunčine. Jeho partner, premiér Calin Popescu–Tariceanu sa poďakoval Maďarsku, že ako prvá členská krajina v parlamente ratifikovala vstup Rumunska do únie.
Prvé spoločné zasadanie vlani v Bukurešti malo najmä symbolický charakter. To včerajšie sa snažilo ukázať, že zlepšiť vzťahy oboch národov môže politika drobných krokov.
Maďarská vláda má spoločné zasadania kabinetov s Rakúskom a Chorvátskom a podobná akcia sa pripravuje aj so Slovinskom. Slovensko na zozname chýba. Slovenský a maďarský premiér sa na oficiálnom bilaterálnom rokovaní nestretli od roku 2002.
„Je to dôležitý prvok v procese budovania dôvery,“ hovorí o spoločných zasadaniach vlády historik László Szarka, podľa ktorého čas na podobnú akciu v maďarsko-slovenských vzťahoch možno ešte nenastal. Museli by mu predchádzať ďalšie kroky, napríklad vypracovanie techniky riešenia konfliktov, ktoré by zabránili, aby sa z každého potenciálneho konfliktu stal skutočný.
Maďarská a rumunská vláda sa včera dohodli na stavbe nových ciest a plynovodu spájujúcich obe krajiny, či nadácii na podporu malého a stredného podnikania, ktorá by pomohla prispôsobiť sa náročnému prostrediu v únii. Dohodli zriadenie spoločných kultúrnych a ekonomických internetových stránok a dokonca vypracovanie spoločnej učebnice dejepisu do roku 2010.
Azda najkonkrétnejšia bola dohoda, podľa ktorej by mali občania oboch krajín pri prechode hraníc absolvovať iba jednu spoločnú pasovú kontrolu.
Rumunskú stranu však sklamalo, že im Maďarsko po vstupe do únie ponúka iba čiastočné otvorenie svojho pracovného trhu. „Úplné otvorenie maďarského pracovného trhu by bolo aj v záujme Maďarov v Rumunsku,“ odkázal Budapešti podpredseda rumunskej vlády a predseda RMDSZ Béla Markó.