Kvety ligurčeka vytvárajú okolík. FOTO - ARCHÍV |
Ligurček lekársky (Levisticum officinale) sa nazýva aj americký zeler alebo maggi. Je to trváca bylina s mohutnou hranatou, rozkonárenou stonkou a perovito strihanými prízemnými listami. Stonkové listy majú blanitú stopku a sú menej delené. Malé žlté kvety vytvárajú zložený okolík. Celá rastlina aromaticky vonia. Pre domáce použitie stačí jeden alebo dva korene. Chuť ligurčeka je veľmi intenzívna, surové listy preto používame s mierou, a to ako prísadu do polievok, omáčok i šalátov a všade tam, kde sa dáva petržlenová alebo zelerová vňať.
V tomto období sú okrasné trávy veľmi pekné. Reagujú aj na najmenší pohyb vetra, jemne sa ohýbajú alebo vlnia. Kontrastujú s farbami jesene. Pri výsadbe okrasných tráv využívame najmä ich atraktívnu formu, textúru a dojem ľahkosti, ktorým pôsobia. Zaujímavé sú aj elegantné listy a kvety, väčšinou združené v metlinách alebo v paklasoch. Pri kombináciách s ostatnými okrasnými rastlinami prihliadame na letné sfarbenie jednotlivých druhov a na ich neskoršie farebné premeny.
Značná časť koreňov prijíma živiny zo starších zásob, a to aj z hlbších vrstiev pôdy. Dôraz preto kladieme na jej prípravu i optimálne hnojenie makroživinami a mikroživinami už pred zakladaním ovocných sadov či vinohradov. Keďže vlastnosti pôd sa odlišujú, nie je správne hnojiť všetky rovnako. Rozbor v agrochemickom laboratóriu nám umožní pôdu optimálne vyhnojiť, pri ovocných druhoch do hĺbky 40 centimetrov a pri vinohradoch do hĺbky 60 centimetrov. (pav)